Výběrové řízení na dopravce na Brněnsku

Hejtman Hašek: Podařilo se nám docílit jednu z nejnižších cen v ČR

Rada Jihomoravského kraje projednala výběrové řízení na autobusové dopravce Integrovaného dopravního systému v oblasti Brněnsko. Kraj objednával v tendru dopravu na deset let dopředu, průměrná cena za jeden ujetý kilometr představuje přibližně 28 korun.

„Třetina všech výkonů autobusových přepravců je poskytována právě na Brněnsku. My jsme prováděli transparentní výběrové řízení, kterého se účastnilo 15 subjektů. Jsem rád, že v drtivé většině případů mohou už být v nejbližší době uzavřeny nové smlouvy. Díky tomuto otevřenému výběrovému řízení se nám podařilo docílit jedné z nejnižších cen v ČR, v průměru 28 korun za ujetý kilometr, celostátní průměr přitom činí 31 korun. To je důležité, protože to znamená snížení zátěže krajského rozpočtu minimálně o desítky milionů korun ročně,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek. Podle něj podobná výběrová řízení proběhnou i v dalších částech kraje.

Jak uvedl náměstek hejtmana Václav Horák, ve výběrových řízeních uspělo devět firem. "Sedm z nich jsou naši dopravci, kteří zde jezdí a mají sídlo v Jihomoravském kraji. Osmý v kraji sídlo nemá a už zde jezdí," řekl. Devátým úspěšným účastníkem soutěže je firma sídlící mimo kraj, která autobusy jihomoravské integrované dopravy bude zajišťovat poprvé. „Mělo by také dojít ke zkvalitnění dopravy, co se týká stáří autobusů,“ dodal náměstek Horák, podle kterého musejí dopravci také garantovat, že určitý počet spojů zajistí nízkopodlažními autobusy.

Do oblasti Brněnsko spadá 83 linek ze 194, které fungují v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

foto JMKfoto JMK