Na Nových Mlýnech se uskuteční mezinárodní cvičení hasičů

V pátek a v sobotu 23. a 24 září se v Jihomoravském kraji na vodním díle Nové Mlýny a v jeho bezprostředním okolí uskuteční společné mezinárodní cvičení hasičů České republiky a Rakouska. Cílem cvičení je prověřit spolupráci při povodních podle mezinárodní smlouvy mezi ČR a Rakouskem o vzájemné pomoci při katastrofách nebo velkých haváriích.

Informace o tom na úterním brífinku po jednání bezpečnostní rady kraje přinesl hejtman Michal Hašek „Součástí cvičících jednotek budou kromě profesionálních záchranářů a hasičů také vodní záchranáři z ČČK. Cvičení se zúčastní přibližně 200 osob z obou stran hranice a značné množství techniky,“ řekl Michal Hašek. Jak dále uvedl hejtman, bude se trénovat i záchranná evakuace lidí obojživelnými vozidly a odčerpávání velkých objemů vody - obojí je využitelné při povodních. „Jedná se o nejvýznamnější mezinárodní cvičení v letošním roce v teritoriu Jihomoravského kraje. Podrobné informace vydá také Hasičský záchranný sbor JMK, který je hlavním organizátorem akce, považujeme ovšem za dobré upozornit veřejnost takto předem, že se tak rozsáhlé cvičení v oblasti Nových Mlýnů uskuteční, aby nedošlo k dezinterpretaci celé situace,“ dodal jihomoravský hejtman.

V sousedním Rakousku se v sobotu 24. září v nedalekém Mistelbachu uskuteční analogické společné cvičení, kterého se zúčastní například dobrovolníci z Teamu Morava.