Zemědělci slavili jihomoravské dožínky

Hejtman Michal Hašek převzal symbolický dožínkový věnec

Předáním dožínkových věnců vyvrcholily na brněnském Mendlově náměstí jihomoravské oslavy zakončení žní. Přítomné zemědělce a návštěvníky slavností pozdravil hejtman Michal Hašek, pod jehož záštitou se oslavy uskutečnily.

Tisíce lidí zavítaly v sobotu na brněnské Mendlovo náměstí, kde se uskutečnilo vyvrcholení letošních krajských dožínkových slavností - letos ve spojení se dnem otevřených dveří pivovaru Starobrno. Program, který již posedmé uspořádal Jihomoravský kraj společně s Regionální agrární komorou, zahájil tradiční krojovaný průvod, který se letos do místa konání vydal od krajského úřadu. Po následném „Poděkování za úrodu“ starobrněnským opatem Evženem Martincem se uskutečnilo dožínkové pásmo, které obstaral taneční soubor Krúžek z Němčiček. Z rukou členů němčičského folklorního souboru pak jihomoravský hejtman Michal Hašek převzal dožínkový věnec.

"Jsem moc rád, že letos mohu popřát našim zemědělcům k nádherné úrodě. Děkuji Vám všem, kteří  jste se letos starali o naši nádhernou jižní Moravu. Máme ji jenom svěřenou - staraly se o ni generace našich předků a našim úkolem je ji udržovat a stejně krásnou ji také předat našim následovníkům. Jako hejtman nevidím rád, že nejčastější "plodinou", která se rozrostla v minulých letech, byly fotovoltaické panely a doufám, že s tím je na jižní Moravě definitivní konec. Také doufám, že naši zemědělci budou mít zastání - jde o to, aby české ministerstvo zemědělství bylo skutečně ministerstvem pro zemědělce. Ne ministerstvem pro překupníky s půdou a velkoobchodní řetězce," řekl na dožínkách Michal Hašek, který následně předal ocenění všem vítězům soutěže Regionální potravina a Zlatá chuť jižní Moravy.

Na krajských dožínkách pak byla v průběhu dne k vidění nejen zemědělská technika, ale například i řada divadelních a hudebních vystoupení nebo výstava historických a soudobých hasičských vozů. 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK