Krajské dožínky se uskuteční na Mendlově náměstí v Brně

 

Symbolickým vrcholem hospodářského roku zemědělců v kraji budou Jihomoravské dožínky, které se uskuteční v sobotu 3. září v Brně na Mendlově náměstí.

O jejich programu informovali hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a předseda Regionální agrární komory Václav Hlaváček. „Zvláště v našem kraji je namístě poděkovat našim zemědělcům za to, jakým způsobem se v letošním roce starali o ten krásný kus naší vlasti, a za to, že se jim podařilo dosáhnout vynikajících úspěchů ve sklizni. Rádi bychom lidem přiblížili typické domácí produkty, které vznikly na jižní Moravě. Proto také Jihomoravské kraj podporuje farmářské trhy a tzv. prodej ze dvora,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Václav Hlaváček přiblížil trasu tradičního dožínkového průvodu, který vyrazí v 11 hodin ze Žerotínova náměstí přes náměstí Svobody ulicí Pekařskou na Mendlovo náměstí. Budou v něm mj. kočáry s hosty, masky na chůdách, zemědělské stroje a historické hasičské vozidlo.

Dožínkový trh a jarmark řemesel začne na Mendlově náměstí už od 9 hodin. Dožínkové pásmo obstará taneční soubor Krúžek z Němčiček. Součástí akce je jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka různých druhů hospodářských zvířat a vystavena bude také soudobá zemědělská technika. Představí se také vítězové potravinářské soutěže Regionální potravina a Zlatá chuť jižní Moravy. Celá akce je doprovázena bohatým kulturním programem. Plakát s podrobným programem dožínek je ZDE (pdf, 2 MB).
 

foto JMK