Zdravotnická záchranná služba JMK přesídlí do nové budovy

Rada též vyzvala ministra zdravotnictví, aby při tvorbě úhradové vyhlášky odstranil diskriminaci regionálních nemocnic

Výstavbu nové budovy zdravotnické záchranné služby dnes schválila Rada Jihomoravského kraje. V areálu brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích vznikne nové zázemí pro jihomoravské záchranáře - Jihomoravský kraj tam začátkem příštího roku začne stavět novou centrálu včetně výjezdového stanoviště.

Jak dnes uvedl hejtman Michal Hašek, celkové náklady budou činit 150 milionů korun - část zaplatí kraj ze svého rozpočtu, část díky evropské dotaci. Záchranáři dnes mají svou centrálu a hlavní výjezdové stanoviště na náměstí 28. října v centru Brna. Sanitky tam z průjezdu vyjíždějí rovnou na čtyřproudou silnici, navíc nedaleko světelně řízené křižovatky, kde auta stávají v kolonách. Až se záchranáři přestěhují do nového, kraj prodá jejich současné budovy na náměstí 28. října i ve Staňkově ulici. Podle radního Oldřicha Ryšavého se tak zčásti vrátí peníze vynaložené na stavbu.

Jihomoravský kraj jako zřizovatel investuje do záchranné služby pravidelně - letos zaplatil nákup devíti nových sanitek. Příští rok počítá s modernizací vybavení pro záchranáře, takže informace o zásazích včetně mapových podkladů by měli sdílet s hasiči i policií. Všem by to mělo usnadnit jejich práci. Hejtman Hašek dnes mluvil i o financování záchranných služeb v krajích. Zdravotní pojištění jejich provoz kryje asi z jedné třetiny, zbývající peníze platí kraje. Chce prosadit u ministra zdravotnictví Leoše Hegra , aby se příští rok podíl změnil alespoň na 50 na 50.

Rada Jihomoravského kraje dnes také vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby při tvorbě úhradové vyhlášky pro rok 2012 odstranil diskriminaci regionálních nemocnic a zohlednil negativní dopady úhradových vyhlášek a v letech 2009 - 2011 a také zvýšení DPH, které negativně zatíží hospodaření krajských nemocnic.
foto JMK