Asociace krajů ČR chce více peněz na dopravu

Kraje žádají výrazné navýšení rozpočtu pro kapitolu dopravy. Po dnešním jednání s ministrem dopravy Pavlem Dobešem to řekl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kraje se podle něho hodlají soudit, pokud se vláda rozhodne nedodržet závazky plynoucí z memoranda o finanční podpoře regionální dopravě. Dotaci pro kraje chce od příštího roku ministerstvo financí snížit o 600 milionů korun.

"Hejtmani budou po vládě požadovat navýšení financí pro resort dopravy," shrnul nejdůležitější bod dnešního jednání Hašek. Výši rozpočtu pro kapitolu dopravy označil jako katastrofickou, přičemž podle svého vyjádření není spokojený ani s výší rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

V otázce dotací pro regionální dopravu se oba politici shodli na potřebě zajistit krajům původní výši slíbené dotace. "Nechci být prvním ministrem, který nebude plnit smlouvy uzavírané v minulosti," uvedl Dobeš. Podle Haška je memorandum platné a měla by ho respektovat každá vláda. Regiony potřebují kvalitní infrastrukturu, aby mohly nalákat investory a zvýšit zaměstnanost, uzavřel Hašek. Memorandum schválila vláda Jana Fischera a podle dohody měly ročně pro kraje získat na provozování železniční dopravy dotaci z veřejných rozpočtů přibližně 2,6 miliardy korun.