Připomenutí výročí odražení útoku Švédů na Brno

366. výročí úspěšné obrany moravské metropole


Představitelé Jihomoravského kraje, generálního konzulátu Ruské federace a dalších institucí si v pátek připomenuli výročí odražení hlavního útoku Švédů na obležené Brno v roce 1645, jedno z nejvýznamnějších vítězství dosažených na našem území.

Vzpomínková akce začala v prostorách brněnského hradu Špilberk před bustou plukovníka Jeana Louise Raduita de Souches. Historické souvislosti úspěšné obrany Brna připomněl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Náměstek hejtmana Stanislav Juránek poté mj. zdůraznil: „Den 15. srpen 1645 vypovídá o odvaze, kterou měla hrstka těch, kteří Brno a Moravu bránili. Byl bych rád, kdybychom navázali na toto hrdinství a věřím, že ještě mnoho odvážných činů v těch všedních dnech společně zvládneme“.

Představitelé kraje následně položili květiny k hrobu P. Martina Středy v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Beethovenově ulici a také k náhrobku velitele obránců města v kostele sv. Jakuba v Rašínově ulici v Brně.

Před 366 lety odrazili obránci Brna pod vedením plukovníka Jeana Louise Raduita de Souches rozhodující útok dvacetinásobné švédské přesily a přiměli tak Švédy ukončit obléhání města. Hrdinný postoj brněnských obránců duchovně posilovaných rektorem jezuitské koleje Martinem Středou proslavil město a jeho obyvatele po celé tehdejší Evropě. Zásluhy Brňanů následně ocenil i císař Ferdinand III. řadou privilegií včetně daňových úlev a povýšení městského znaku.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK