Drastickým snížením stavu policistů vláda vážně ohrozí bezpečnost občanů ČR

 

V reakci na dnes zveřejněné informace o plánovaném radikálním propouštění policistů, zaslal předseda Asociace krajů České republiky (AKČR) a jihomoravský hejtman Michal Hašek ministru vnitra otevřený dopis, ve kterém ho před podobnými kroky vážně varoval. O situaci hovořil na následné tiskové konferenci spolu s poslancem Jeronýmem Tejcem.
 

„Já i ostatní hejtmani jsme šokováni. Neumím si představit, že bude nadále fungovat policie, pokud bude docházet k takovému masivnímu propouštění. Bohužel bude ohrožen Integrovaný bezpečnostní systém. Policie bude méně dostupná, obávám se, že do budoucna přijde tato vláda s otázkou privatizace části bezpečnosti,“ uvedl na tiskové konferenci hejtman Hašek.
„Výsledkem dnešní porady s kolegy hejtmany je dopis ministru vnitra a premiérovi. Žádáme neprodlené společné jednání vlády a všech hejtmanek a hejtmanů ČR. Chceme vidět podrobné analýzy, co udělá případné propouštění a snižování stavu policistů. Už dnes jsme na kritické hranici a jestliže někdo chce propustit dalších deset tisíc policistů, tak fakticky říká, že Česká republika nebude schopna svým občanům zajistit poskytování bezpečnosti a veřejného pořádku. Samozřejmě v případě, kdy to bude nutné, jako hejtman navrhnu krajskému zastupitelstvu nějakou formu pomoci policii a hasičům, ale pouze v tom rozsahu, aby fungoval Integrovaný záchranný systém, za který jsme jako kraj zodpovědni. Garantuji, že kvůli pomoci policii nezavřu jednou nemocnici, jediný domov důchodců, jedinou školu navíc oproti optimalizaci. To všechno musí kraj zajistit. Pokud zbydou v rozpočtu nějaké prostředky, tak budeme jednat s policií i hasiči, zda budeme schopni nějak podpořit jejich fungování,“ zdůraznil hejtman Hašek.
 

Poslanec a člen výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jeroným Tejc podtrhl, že policie si nemůže v takovém rozsahu dovolit propouštět policisty. "Kritická hranice je 40 000 policistů. Pokud bude docházet k dalšímu snížení, pak to bude znamenat rušení služeben, snížení objasněnosti trestné činnosti. Základní funkcí státu je zajistit bezpečnost občanů a jakékoliv kompromisy v této oblasti si nemůžeme dovolit. Zvyšuje se kriminalita jak násilná, tak majetková. Abychom alespoň přežili příští rok, ministerstvo vnitra by mělo dostat 3 miliardy korun navíc. Jestliže dochází k poklesu, tak to odnesou policisté, ti, kteří budou muset odejít a také veřejnost, která je bude postrádat v ulicích,“ uvedl poslanec Jeroným Tejc.
 

Dopis předsedy Asociace krajů ČR (pdf, 441 kB), tisková zpráva (doc, 29 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK