Jihomoravská delegace navštívila partnerský region Gers

Delegace Jihomoravského kraje vedená hejtmanem Michalem Haškem v uplynulých dnech (27. - 30. 7. 2011) uskutečnila pracovní návštěvu francouzského partnerského regionu Gers.

V 24tisícovém ústředním centru regionu - městě Auch - jihomoravskou delegaci ve středu přivítal náměstek prezidenta Departementu Gers Bernard Gendre. V Nogaru se pak druhý den hejtman setkal s ředitelkou závodního okruhu Carolinou Diviesovou a navštívil také tamní výzkumné středisko L'ACCELERATOUR DE PROJECT.

V průběhu pracovní návštěvy se uskutečnilo též setkání s představiteli partnerského regionu. Při oficiálním pátečním jednání v zasedacím sále krajské rady Departementu Gers (poté co delegaci přivítal 1. náměstek prezidenta Departementu Gers Jean-Pierre Pujol) se řešila společná témata aktuální vzájemné spolupráce. Jak uvedl hejtman Michal Hašek, cílem cesty jihomoravské delegace bylo zintenzivnění meziregionální spolupráce v oblasti kultury, školství, vinařství a vinohradnictví včetně odborného školství. „Jednání se vedla především o společném projektu Comenius Regio, jehož záměrem je prohloubit evropský rozměr vzdělávání prostřednictvím podpory spolupráce mezi místními a regionálními orgány, které mají v Evropě odpovědnost za školní vzdělávání. Výsledným cílem projektu bude výměna zkušeností a praxe k propagaci odborného vzdělávání v zemědělství, zvláště odborného vzdělávání v trvale udržitelném zemědělství a prosazování kvalitních potravin,“ uvedl Michal Hašek.

Hejtman na jednání s francouzskou stranou zdůraznil, že Jihomoravský kraj podporuje vzájemnou výměnu studentů - nabídl též zástupcům partnerského regionu možnost zřízení lektorátu českého jazyka v Gers, zintenzivnění spolupráce v oblasti kultury, cestovního ruchu a turistických center. „Jihomoravský kraj má zájem pro podporu turistiky, podnikatelských aktivit i školské a kulturní spolupráce na zřízení přímého sezonního leteckého spojení mezi Brnem a Toulouse,“ konstatoval Michal Hašek a pozval zástupce Gers na návštěvu do Jihomoravského kraje.

Departement Gers je jedním z osmi departementů regionu Midi–Pyrénées - rozlohou největšího francouzského regionu s hlavním městem Toulouse.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK