Hašek na Javorině: Každý nečas jednou skončí

Špatné počasí, ale výborná nálada panovala dnes na československé hranici, konkrétně na Javorině, kde si představitelé české a slovenské politiky připomněli tradiční setkání Čechů a Slováků, které zde má unikátní více než 150letou tradici.

V ČR ani SR letos nejsou volby, asi proto nedorazili žádní vládní politici a pod Javorinou tak na československém setkání dominovala česká i slovenská levicová opozice, která se mezi lidi nemusí bát přijet. V nejsilnější sestavě dorazili vedle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha také moravští hejtmani a slovenští župani – jihomoravský Michal Hašek, zlínský Stanislav Mišák, trnavský Tibor Mikuš a trenčínský Pavol Sedláček. Na místě tak mohla vzniknout „javorinská dohoda“ o větším zapojení všech čtyř regionů do příprav a organizace československého setkání a především záměr vzniku euroregionu Javorina, který by sousedním moravským a slovenským regionům přinesl další možnosti vzájemné spolupráce a čerpání fondů EU.

Ke špatnému počasí, které zredukovalo program letošních oslav, stručně poznamenal šéf českých a moravských hejtmanů Michal Hašek, že „každý nečas jednou skončí“. Podle hejtmana Haška je neúčast zástupců české a slovenské vlády na dnešní akci pod Javorinou neuctivá a ukazuje nezájem vládních politiků o skutečné rozvíjení vzájemnosti a budování mostů mezi lidmi na obou stranách dnes už naštěstí opět pouze pomyslné státní hranice. Ve vládních palácích a ministerských limuzínách toho od občanů, starostů či hejtmanů o praktických aspektech spolupráce bohužel mnoho neuslyší.

A jaký byl vlastně průběh dnešního dopoledne na moravskoslovenském pomezí? Poté, co si společně všichni účastníci zazpívali hymny ČR a SR a po oficiálním položení květin k památníku československé vzájemnosti pokračovali hosté a návštěvníci pod Javorinou v debatách při poslechu i zpěvu slovenských a moravských lidových písniček u dobrého vínka i slivovice na zahřátí.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK