Michal Hašek: Kraje chtějí pro záchranáře status veřejných činitelů

Asociace krajů České republiky bude na vládě Petra Nečase a ministerstvu zdravotnictví požadovat, aby byl v rámci projednávání zdravotnických zákonů v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR přiznán pracovníkům Záchranné služby České republiky přiznán status veřejných činitelů.

Tento požadavek považuje Asociace krajů za naprosto přirozený a oprávněný, a to vzhledem ke stále rostoucímu počtu napadení záchranářů při výkonu jejich povinností. V poslední době došlo například k napadení záchranářů ve Středočeském kraji na Zbraslavi, v Libereckém kraji přímo ve městě Liberci či v Pardubickém kraji u Lázní Bohdaneč, kde zfetovaní mladíci napadli záchranáře poté, co přijeli zachránit jednoho z nich, který upadl do kómatu.

„Kraje jako dominantní poskytovatelé záchranné zdravotní služby odmítají nečinně přihlížet, jak jsou lékaři záchranné služby fyzicky napadání za to, že plné své povinnosti. V současné době jsou záchranáři naprosto rovnocennou součástí integrovaného záchranného systému a v místě zásahu operují ve stejném režimu, jako třeba jejich kolegové, hasiči, policisté a další složky IZS, které ochranu veřejného činitele mají. A to nehovořím o velkých neštěstích či povodních, kde je ta rovnocennost naprosto jasná a samozřejmá,“ říká předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Asociace krajů ČR se proto pokusí v rámci projednávání zdravotních zákonů prostřednictvím svých zástupců v poslanecké sněmovně prosadit přiznání záchranářům statutu veřejného činitele. Pokud však vládní koalice doplňující návrhy poslanců ČSSD jako vždy odmítne, je AK ČR připravena formou zákonodárné iniciativy jednoho z krajů takový návrh připravit sama a předložit poslanecké sněmovně.

„Bezpečnost a ochrana záchranářů není politické téma, není levicová nebo pravicová, je to pouze o dobré vůli a ochotě pomoci ochránit záchranáře, kteří denně zachraňují stovky životů. Pokud se nám nepodaří prosadit tento status záchranářům v rámci zákonů navrhovaných ministrem zdravotnictví Hegerem, přijdeme s vlastním návrhem zákona, ať již za Jihomoravský kraj či jakýkoli jiný kraj,“ doplňuje Michal Hašek.