Na sídle Jihomoravského kraje zavlála moravská vlajka

Michal Hašek: Jsme hrdi na historii Moravy

Stejně jako na radnicích a obecních úřadech 220 měst a obcí Moravy tak také na budově jihomoravského hejtmanství zavlála v těchto dnech vedle státní vlajky ČR a Jihomoravského kraje také moravská vlajka.

„Jsme hrdi na naši historii, na historii Moravy, a toto je jeden ze způsobů, jakým se k ní hlásíme,“ řekl u příležitosti vyvěšení vlajky na budově krajského úřadu v Brně jihomoravský hejtman Michal Hašek. Historický objekt od roku 1907 sloužil zemské správě na Moravě, později byl sídlem krajského národního výboru a nyní je sídlem jihomoravské krajské samosprávy a Krajského úřadu JMK.

Za iniciativou vyvěšování moravské vlajky v den svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje stojí nepolitické sdružení Moravská národní obec, které si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy. Cílem této čistě nepolitické akce je připomenout si význam a dějiny tradice Moravy a přimět tak veřejnost, zejména mladé lidi, k jejímu poznávání. Žlutočervenou vlajku se znakem orlice schválil Moravský zemský sněm v roce 1848.

foto JMK