Společné jednání o budoucnosti Slovanské Epopeje

Hejtman Hašek: Klíčová je otázka majetkoprávních vztahů ke krumlovskému zámku

Budoucnost zámku v Moravském Krumlově a Slovanské Epopeje Alfonse Muchy byly hlavním tématem dnešního jednání hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, generálního ředitele společnosti Incheba Alexandra Rozina a starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny.

Po skončení jednání hejtman Hašek uvedl, že klíčovou otázkou je definitivní stanovisko hlavního města Prahy, dohoda o tom, jak bude umožněno zachování Slovanské Epopeje zde na jižní Moravě. „V průběhu měsíce července se sejdeme v Praze s primátorem Svobodou a radním Kauckým a pozveme oba opět na jižní Moravu. S ministerstvem kultury bude třeba dořešit otázku dotace na první fázi výstavní prostory, tj. místa přímo spojeného s umístěním Slovanské Epopeje. V této věci vede jednání pan starosta Třetina. Budeme řešit společně jako tři subjekty - Incheba, Jihomoravský kraj a město Moravský Krumlov - otázku majetkoprávních vztahů ke krumlovskému zámku. Je zřejmé, že veřejné peníze musí směřovat do projektu, kde jsou majetkoprávní vztahy ukotveny. Dnes jsme zahájili jednání mezi společností Incheba, Jihomoravským krajem a městem Moravský Krumlov o budoucnosti těchto vztahů. Zatím zvažujeme různé varianty. Na konci července se znovu sejdeme v této sestavě, tentokrát na zámku v Moravském Krumlově a určíme směr, jakým půjdou další jednání o majetkoprávních vztazích zámku v Moravském Krumlově. Za Jihomoravský kraj jasně říkám, že podporujeme setrvání Slovanské Epopeje v Moravském Krumlově. Kraj podporuje, aby zámek získal prostředky z veřejných rozpočtů a postupně byl zrekonstruován. Všichni tři, jak tu stojíme, a instituce, které reprezentujeme, uděláme všechno pro to, aby definitivním místem pro Slovanskou Epopej, bez ohledu na její vlastnictví, byl Moravský Krumlov,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Generální ředitel společnosti Incheba, která je vlastníkem krumlovského zámku, Alexandr Rozin vyjádřil přesvědčení, že v krátké budoucnosti se najde společné řešení. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina uvítal nastartování kroků, které povedou k zahájení oprav krumlovského zámku: „Zároveň věřím tomu, že je to důrazný apel na Prahu, aby Epopej zůstala v Moravském Krumlově do doby, než pro ni Praha vystaví pavilon. Epopeji je v Krumlově dobře, chceme opravit další výstavní prostory, aby byla vystavena v lepších podmínkách než doposud. Věříme, že se nám podaří udělat doprovodné expozice a výstavy v rámci celého krumlovského zámku“.
foto JMKfoto JMKfoto JMK