Představení Mezinárodního výzkumného centra FNUSA-ICRC

Hejtman Hašek: Jižní Morava se stává tygrem v oblasti vědy, výzkumu a inovací v ČR

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně bylo dnes představeno Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA-ICRC, které získalo prostřednictvím operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace grant ve výši 2,425 miliard korun ze Strukturálních fondů Evropské unie. Prezentace výzkumného centra se zúčastnil vedle zástupců nemocnice a ministerstev zdravotnictví a školství také hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Cílem projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) je vybudovat na území České republiky špičkové mezinárodní centrum pro oblast aplikovaného lékařského výzkumu, tzv. evropské centrum excelence. Zde budou odborníci z ČR budou spolupracovat s kolegy z předních akademických center na vědeckých projektech zaměřených na prevenci, včasnou diagnostiku a účinnou léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění.

„Jsem velmi hrdý na jižní Moravu, která se stává tygrem v oblasti vědy, výzkumu a inovací v České republice. Nemalou měrou k tomu přispívá dnešek, kdy se ICRC stává skutečností,“ uvedl hejtman Hašek a připomněl, že Jihomoravský kraj už přispěl svou kapkou v moři: „V letech 2007 až 2009 jsme uvolnili a zaplatili 50 milionů korun, které jsou už prostavěny. Jsem velmi rád, že kraj, město a brněnské univerzity ukazují zbytku České republiky, jak má vypadat konkrétní dohoda a spolupráce v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací. Jsem hrdý na to, že třetina z celkové alokace určené pro Českou republiku v tomto operačním programu bude směřovat na jižní Moravu. Nejde o to prostavět miliardy z fondů Evropské unie a ze státního rozpočtu, je důležité jim dát život, dostat do nich špičkové vědce, založit špičkové týmy - aby výzkumné centrum skutečně zkoumalo, bádalo, přicházelo s novými patenty a vynálezy, léčivy, léčebnými postupy. Jsem proto rád, že z Brna bude medicínské centrum nejen pro jižní Moravu, ale pro Českou republiku i pro Evropu,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Podrobnosti ZDE (doc, 351 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK