Jižní Morava boduje v Petrohradě

Jihomoravský kraj v těchto dnech prezentuje v druhém největším městě Ruské federace nové možnosti spolupráce mezi oběma regiony.

Hejtman Michal Hašek se dnes sešel s gubernátorem Leningradské oblasti Valerijem Serďjukovem, aby vyhodnotili dosavadní téměř sedmiletou spolupráci a dohodli nové možnosti, které jsou podpořeny zahájením pravidelného leteckého spojení Brna a Petrohradu. Hejtman Hašek zdůraznil úspěchy jižní Moravy v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací včetně rozhodnutí Evropské komise vybudovat v Brně Středoevropský technologický institut CEITEC. Nabídl svému ruskému partnerovi možnost spolupráce v oblasti vědy, výzkumu, zapojení ruských vědců a studentů do programu mezinárodních výměn a stáží, které Jihomoravský kraj jako jediný v ČR s podporou Evropské unie realizuje v rámci programu SOMOPRO.

Zástupci vlády Leningradské oblasti projevili zájem o systém podpory vědy, výzkumu a inovací, který Jihomoravský kraj úspěšně uplatňuje už desátým rokem a díky kterému se jižní Morava stala jedničkou mezi všemi kraji v ČR v této oblasti.
Dalším důležitým tématem jednání šéfů obou regionů se stala podpora turistiky a cestovního ruchu, rozvoj lázeňství a vinařské turistiky na jižní Moravě. Hejtman Hašek označil přímé letecké spojení za klíčový předpoklad zájmu ruských cestovních kanceláří a turistů o jižní Moravu, její historické i přírodní památky či kulturu. Jihomoravský kraj pravidelně podporuje Dny ruské kultury v Brně a v těchto dnech v Petrohradě hostuje s jeho podporou i brněnské divadlo Husa na provázku s legendárním představením Balada pro banditu.

Konkrétními závěry jednání Michala Haška a Valerije Serďjukova jsou pozvání vládě Leningradské oblasti k návštěvě jižní Moravy zaměřené na spolupráci v oblasti školství, vědy, podpory inovací, přípravy návštěvy ruských touroperátorů na jižní Moravě a jejich spolupráce s Centrálou cestovního ruchu Jižní Moravy při tvorbě nabídky ruským turistům. Zástupci vlády Leningradské oblasti projevili zájem také o další osud Grand Prix motocyklů v Brně a zájem navštívit brněnský Masarykův okruh a blíže se seznámit s tímto legendárním místem motoristického sportu.

Jižní Morava patří k nejaktivnějším regionům ČR v oblasti spolupráce s Ruskou federací, vedle Leningradské oblasti jsou jejími partnery také Nižněnovgorodská oblast a Chanty-Mansijský autonomní okruh, tedy ekonomicky nejsilnější regiony Ruské federace s velkým potenciálem hospodářské spolupráce.

Delegace JMK, ve které jsou kromě představitelů krajské samosprávy zástupci Regionální rozvojové agentury JMK, Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, Vinařského fondu ČR a Hospodářské komory JMK jedná v Leningradské oblasti do čtvrtka 16. června.
foto JMKfoto JMK