Obec Vavřinec se stala jihomoravskou Vesnicí roku

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2011 v Jihomoravském kraji se stala a Zlatou stuhu získala obec Vavřinec z okresu Blansko. Výsledky byly za přítomnosti hejtmana Michala Haška vyhlášeny v prostorách zasedacího sálu jihomoravského zastupitelstva. 

Modrou stuhu za společenský život udělila hodnotící komise obci Rudka (okres Brno-venkov). Bílou stuhu za činnost mládeže získala obec Strachotín (okres Břeclav). Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí udělila komise obci Hnanice (okres Znojmo). Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu získala obec Hýsly (okres Hodonín).

Vítěz krajského kola soutěže postupuje do celostátního kola, kde se může stát Vesnicí roku České republiky, což se v minulosti podařilo pěti obcím Jihomoravského kraje. Záštitu nad krajským kolem soutěže převzal hejtman Michal Hašek.
Od roku 2001 získaly titul Jihomoravská vesnice roku obce Hroznová Lhota (2001), Blatnička (2002), Želetice (2003), Sivice (2004), Bořetice (2005), Kobylí (2006), Terezín (2007), Vísky (2008), Lužice (2009) a Krásensko (2010).

Letošního ročníku krajského kola soutěže se zúčastnilo celkem 19 obcí, které byly hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Předseda hodnotící komise Jaroslav Kreml při vyhlášení výsledků uvedl, že tato soutěž má vítěze, ale ne poražené: „Pro každou zúčastněnou obec je soutěž přínosem. S ohledem na to, jak naše obce vypadají, je evidentní, že tato soutěž pozitivně ovlivňuje náš venkov.“

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek poděkoval při vyhlášením všem zástupcům soutěžících obcí za jejich nasazení: „Jihomoravský kraj se snaží aktivity obcí a venkova obecně podporovat. Program rozvoje venkova má vzestupnou tendenci. Od roku 2009, kdy činila celková dotace 75 milionů korun, jsme zvýšili tento příspěvek na více než 80 milionů korun. Za uplynulé tři roky Jihomoravský kraj obcím tímto způsobem přispěl na jejich projekty 240 milionů korun. Shrnu-li čísla z dotačních programů, za uplynulé tři roky směřovalo z krajského rozpočtu celkem 670 milionů do měst a obcí v kraji. I do budoucna krajská samospráva bude stát na straně svých obcí.“ Hejtman poděkoval také všem, kteří udržují tradici této soutěže.

V rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2011 je na finanční dar pro obce úspěšné v krajském kole soutěže Vesnice roku vyčleněna částka 1,1 mil. korun. O jejím rozdělení bude rozhodovat zářijové zasedání krajského zastupitelstva.

Další informace jsou na webových stránkách soutěže www.vesniceroku.cz .

Protokol z jednání komise pro hodnocení obcí přihlášených do krajského kola soputěže ZDE (doc, 51 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK