Vítězové soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku kraje obdrželi ocenění

Ocenění vítězům a účastníkům letošního ročníku soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje 2010 předali dnes náměstek hejtmana JMK Václav Božek a člen Rady JMK Pavel Balík.

Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy v loňském roce a s tím spojenou odměnu od Jihomoravského kraje 150.000 korun získala římskokatolická farnost ve Slupi na Znojemsku za obnovu kopule tamního kostela Jména Panny Marie. Ocenění převzal administrátor Jindřich Čoupek. Kostel zvítězil v kategorii velké stavby a zároveň získal největší počet hlasů - 2323 - ze všech soutěžících památek. Druhé místo a ocenění ve výši 50 000 korun, získala farnost v Hlubokých Mašůvkách za opravu kostela Navštívení Panny Marie. Ten obdržel v SMS hlasování celkem 996 hlasů. Ocenění od představitelů kraje a brněnského pracoviště Národního památkového ústavu převzal farář Miloslav Čamek. V kategorii děl výtvarného umění zvítězily opravené varhany v kostele ve Vranově na Dyjí, které získaly 1453 hlasů. Vranovská farnost, zastoupená farářem Markem Dundou, tak získala odměnu 50.000 korun. Stejnou částku bylo oceněno první místo v kategorii drobných staveb pro výklenkovou kapličku, poklonu sv. Antonína Paduánského ve Velkých Pavlovicích (123 hlasů). Ocenění převzal zástupce vlastníka, starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka.

Náměstek hejtmana Václav Božek konstatoval, že soutěž za čtyři roky své existence získala popularitu a má svůj význam: „Je povinností veřejné správy, aby pečovala o paměť národa, mezi které kulturní památky patří, protože každá společnost je vyspělá mj. podle toho, jak se stará o svoji minulost.“ Náměstek Božek také uvedl, že Jihomoravský kraj uvažuje o event. modifikaci pravidel soutěže v příštím roce, aby přinesla ten efekt, který se od ní čeká. Šlo by např. o možnost současného hlasování ve všech třech kategoriích. Radní Pavel Balík vyslovil přesvědčení, že by krédem každého vlastníka či správce kulturní památky měla být snaha ji předat budoucím generacím v ještě lepší podobě než byla.

Podrobný přehled výsledků soutěže ZDE (xls, 26 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK