Bulharská delegace v Mikulčicích

U příležitosti bulharského státního svátku - Dne sv. Cyrila a Metoděje - se v sobotu v areálu Památníku Mikulčice na Hodonínsku uskutečnil slavnostní Sněm Bulharů žijících ve střední Evropě.

Bulharská delegace, kterou vedl vicepremiér a ministr financí Bulharské republiky Simeon Djankov, v Mikulčicích absolvovala pravoslavnou mši, u sousoší sv. Cyrila a Metoděje pak položila květinové dary. Jihomoravský kraj na slavnostním sněmu zastupoval náměstek hejtmana Václav Božek, který symbolicky převzal od bulharské vlády do vlastnictví ČR sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Památník vytvořený bulharským sochařem Emilem Venkovem byl v areálu mikulčického areálu odhalen přede dvěma lety.

Jak u této příležitosti uvedl Václav Božek, k rozšíření významu areálu slovanského hradiště v Mikulčicích by měla přispět snaha kraje o zařazení mezi památky UNESCO. „Chceme také, aby 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu bylo zařazeno do výročí UNESCO pro oslavy v roce 2013,“ konstatoval Václav Božek.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK