V Žarošicích připravují projekt poutního místa

Expozici Muzea v Žarošicích si v sobotu prohlédl hejtman Michal Hašek. V obci se též seznámil s projektem poutního místa, které by mělo vzniknout celkovou rekonstrukcí areálu tamního kostela.

S minulostí a současnou expozicí muzea v Žarošicích se při své sobotní návštěvě obce seznámil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Muzeum v Žarošicích vzniklo v roce 1960, v roce 2005 prošla budova muzea z počátku 19. století celkovou rekonstrukcí. Hejtman si prohlédl ve dvorním traktu vybudované komunitní centrum, kde probíhají přednášky, tematické a autorské výstavy. Dílna umožňuje vymodelovat si keramický hrnek, vyzkoušet malbu na textil, nabatikovat tričko nebo třeba narýsovat kraslici. Nová expozice muzea je rozdělena do šesti stálých výstavních celků. V úvodní části se nachází selský malovaný nábytek z poloviny 19. století, další části expozice se věnují zaniklým vesnickým řemeslům.

V místním kostele se Michal Hašek následně seznámil s projektem poutního místa, které by mělo vzniknout celkovou rekonstrukcí areálu. Jeho první část již byla v roce 2006 realizována s finanční podporou EU. Cílem projektu je zvýšení domácí i zahraniční návštěvnosti obce a příhraničního regionu v oblasti cestovního ruchu. Žarošice jsou proslulým poutním místem - žarošická poutní tradice zřejmě sahá až na samý počátek křesťanství do 1. poloviny 9. století.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK