Výtvarník Vladimír Drápal obdržel medaili Artis Bohemiae Amicis

Obřadní síň obecního úřadu v Tvarožné byla dnes svědkem slavnostního aktu – jihomoravský hejtman Michal Hašek zde spolu s představiteli ministerstva kultury předal tamnímu rodákovi akademickému malíři, grafikovi a sochaři Vladimíru Drápalovi rezortní medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury.

Medaile Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) je určena k ocenění dlouhodobé a významné činnosti, jež cílevědomě přispěla nebo přispívá k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Hejtman Michal Hašek, který ve své řeči ocenil mimořádný vztah umělce k rodné obci a jižní Moravě vůbec, předal Vladimíru Drápalovi ocenění spolu s náměstkem ministra kultury Radkem Zdráhalem. „Málokterá obec má to štěstí, že se v ní narodil a také v ní téměř celý život žil, žije a tvoří umělec takových kvalit jako docent Vladimír Drápal. Jsem rád, že zvěst o jeho životě, tvorbě i pedagogickém působení došla až do Prahy a že mu dnes ministerstvo kultury touto formou vyjadřuje uznání za přínos českému výtvarnému umění. Dovolte, abych se jménem Jihomoravského kraje, který zde jako hejtman představuji, stal prvním gratulantem,“ řekl Michal Hašek.

Vladimír Drápal se narodil 29. října 1921 v Tvarožné u Brna jako syn rolníka a pekaře. V letech 1938 – 1942 absolvoval Školu uměleckých řemesel v Brně v ateliéru Emanuela Hrbka a v letech 1945 – 1949 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u Josefa Kaplického. V letech 1974 – 1982 vyučoval na Masarykově univerzitě v Brně. Je zakládajícím členem tvůrčí skupiny Profil 58 a Sdružení Q (od roku 1990). Zabývá se malbou, grafikou, kresbou, keramickou, dřevěnou a bronzovou plastikou a výtvarným řešením architektonických realizací. Jedním ze základních inspiračních východisek Vladimíra Drápala je životní prostředí rodné obce Tvarožné u Brna, která se mu stala domovem.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK