Vyjde kniha vzpomínek účastníka protifašistického odboje

Účastníka odboje z období druhé světové války Josefa Styxe a nakladatele Šimona Ryšavého, který připravuje vydání vzpomínek tohoto bojovníka za svobodu a vězně z koncentračního tábora Breslau, v pondělí přijal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

„Vydání knihy jsem osobně podpořil 20 tisíci korunami. Považuji za důležité zachování historické paměti - vzpomínek účastníků odboje z období druhé světové války pro dnešní mladou generaci,“ uvedl hejtman Hašek.

Kniha je dokumentem o hrdinství našich občanů v našem regionu a je zároveň svědectvím o nacistické ukrutnosti. Autor v úvodu vzpomínek uvádí: „Prožil jsem ukrutnosti nacismu a hlavně na mne zapůsobily popravy mých kamarádů, se kterými jsem se dobře znal a mnohé před popravou uviděl. Při vzpomínkách na léta vězení jsem stále myslel na tyto ztracené mladé životy, které mí kamarádi obětovali za svobodu naší vlasti. Původně jsem zpracoval jejich medailonky a později jsem obdržel i seznam dalších popravených vlastenců. Uzrál ve mně úmysl pokusit se zpracovat širší práci o Breslauském vězení. Vzpomínky blednou a snad to, co jsem napsal, bude připomínkou hrdinného boje kamarádů. Jejich smrt na popravišti mne bude doprovázet do konce života“.
foto JMKfoto JMKfoto JMK