Změna DPH výrazně ovlivní hospodaření kraje

 

Rada Jihomoravského kraje dnes projednala informaci o návrhu zákona, kterým se mění zákon o dani z přidané hodnoty. Rada současně pověřila hejtmana Michala Haška jednáním o dopadech návrhu zákona se zákonodárci zvolenými za území Jihomoravského kraje.

„Vláda s kraji absolutně nekomunikuje ve věci daňových změn ani dopadů na veřejné služby v regionech. Udělali jsme si analýzu dopadů zvýšení DPH a bohužel krajský rozpočet na jižní Moravě by to zatížilo dalšími výdaji, které by v roce 2013 znamenaly více než 180 milionů korun. Podobnou analýzu dělají i další kraje. My s tím zásadně nesouhlasíme a chceme s vládou jednat a to nejen o změně daně z přidané hodnoty, ale obecně o rozpočtovém určení daní, o tom, abychom zajistili stabilnější financování klíčových veřejných služeb jako jsou školství, veřejné zdravotnictví, sociální služby nebo investice do veřejné dopravní infrastruktury. S vládou bude o této věci jednat Rada Asociace krajů ČR, protože jde o problém celostátní. U nás na jižní Moravě oslovíme všechny zákonodárce napříč politickým spektrem, protože ony negativní dopady se netýkají jenom kraje, ale týkají se každé obce či města na jižní Moravě. Myslím si, že jde o společný zájem, aby vláda neodsávala tímto způsobem peníze z veřejných rozpočtů,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Změna výše DPH se v případě příspěvkových organizací kraje týká například potravin včetně nápojů, knih, časopisů, vodného, stočného, tepla, léků či zdravotnického materiálu. Jak doplnil předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Zdeněk Dufek, například v dopravní obslužnosti se jedná o velkou položku: „Jenom v autobusové dopravě navýšení sazby DPH o 1 procento znamená roční navýšení výdajů kraje o 5 milionů korun. Vládní návrh zákona počítá s tím, že veškerý výnos ze zvýšené sazby DPH by šel na důchodovou reformu. To znamená, že procentuelní podíl krajů, měst a obcí na výběru daně z přidané hodnoty by poklesl. Vláda tvrdí, že bychom měli peněz stejně jako doposud, my tvrdíme, že budeme mít peněz méně, neboť vláda chce kompenzovat toto opatření navýšením odečitatelné položky na dítě u daně z příjmu fyzických osob, což je ovšem i sdílený příjem krajů a obcí. Tento příjem by tedy poklesl,“ zdůraznil Zdeněk Dufek.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK