V Ořechově uctili památku padlých

U příležitosti 66. výročí ukončení druhé světové války se v Ořechově uskutečnil pietní akt na čestném pohřebišti, kde spočívají ostatky více než 1400 vojáků, padlých v největší tankové bitvě na jižní Moravě.

Pietního aktu se zúčastnili hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, náměstek hejtmana Ivo Polák, představitelé Generálního konzulátu Ruské federace a ukrajinského konzulátu v Brně, představitelé Ořechova a okolních obcí, zástupci občanských sdružení, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.
Hejtman Michal Hašek ve svém projevu hovořil nejen jménem politické reprezentace Jihomoravského kraje, ale také jako příslušník generace, která druhou světovou válku nezažila. V této souvislosti vyjádřil lítost nad tím, že se takovýchto vzpomínkových akcí účastní málo mladých lidí. V závěru svého vystoupení vyzval spoluobčany, aby vzdali čest těm osvoboditelům naší země, kteří jsou pochováni v Ořechově, v Brně a na jiných místech kraje: „Na čestných pohřebištích nejsou pochována nějaká bezejmenná čísla, ale zcela konkrétní lidé, kteří do Velké vlastenecké války odcházeli od svých žen a dětí, od své mírové práce. Sen o návratu k rodinám a ke klidné práci, sen o radostech obyčejného lidského života se jim nikdy nesplnil. Své osudy v památných dnech jara 1945 spojili s osudem naší země a stali se navždy součástí našeho kraje“.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK