Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. na návštěvě jižní Moravy

Hejtman Hašek: Nabídli jsme zřízení místa lektora češtiny ve Vaduzu
 

Pracovní snídaně v pracovně jihomoravského hejtmana Michala Haška byla prvním bodem středečního programu návštěvy lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. na jižní Moravě.

„Sešli jsme se jako přátelé, protože Jihomoravský kraj byl v minulých letech mostem pro znovuobnovení spolupráce mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem,“ řekl po setkání hejtman Michal Hašek. „Dnes jsme hovořili zejména o oblasti školství, nabídli jsme možnost zřízení místa lektora českého jazyka ve Vaduzu. Nabídli jsme také možnost pobytu lichtenštejnských studentů a mladých lidí zde v Brně na kurzech českého jazyka. Mimochodem na univerzitě ve Vaduzu v tuto chvíli studuje šest studentů z České republiky. Druhou oblastí, o které jsme hovořili, byla hospodářská spolupráce. Nabídli jsme možnost společného jednání hospodářských komor. V případě zájmu lichtenštejnských firem jsme připraveni poskytnout zázemí při jednání o budoucích investicích. Hovořili jsme také o evropských fondech a projektech, které mají vazbu na historii Lichtenštejnů na jižní Moravě - jde o obnovu části lednického zámku a obnovy barokního divadla u zámku ve Valticích,“ zdůraznil hejtman Hašek. „Do budoucna jsme se dohodli také na mnohem větší komunikaci zástupců Lichtenštejnska a Jihomoravského kraje v Bruselu. I v příštím finančním období Evropské unie totiž přijde Jihomoravský kraj s řadou zajímavých projektů. Pokusíme se, aby i nadále měly tyto projekty podporu Lichtenštejnska a jižní Morava i v příštím finančním období se svými projekty uspěla," dodal Michal Hašek.

Podle lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. by znalost jazyka země, kde má knížecí rod kořeny, mohla podpořit ekonomickou spolupráci obou zemí. Lichtenštejnské firmy by tak v ČR a zejména na Moravě mohly být aktivnější. Kníže Hans Adam II. připomněl společné kulturní dědictví obou zemí. S hejtmanem Haškem diskutovali o možnosti, že by se opravená jízdárna lednického zámku, která se bude restaurovat za přispění evropských peněz, otevřela výstavou o Lichtenštejnsku a společné historii této země a ČR.

V další části návštěvy kníže Hans Adam II. převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Jde o ocenění především za jeho snahy o rozvoj česko-lichtenštejnských vztahů a osobní angažmá při navazování spolupráce mezi univerzitou a partnerskými institucemi v zahraničí. Historický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se například významně podílí na jednání Česko-lichtenštejnské komise historiků. Komise zkoumá společnou historii Čech, Moravy a lichtenštejnské šlechty.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK