Kraj se ve věci Slovanské epopeje vloží do komunikace s Prahou

O další budoucnosti díla Alfonse Muchy bude jednat vznikající pracovní skupina

Jaká je současná situace ve věci Muchovy Slovanské epopeje a její prezentace v Moravském Krumlově – o tom dnes se starostou města Tomášem Třetinou jednal jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský kraj prostřednictvím hejtmana přislíbil, že se razantněji vloží do komunikace mezi Moravským Krumlovem a hlavním městem Prahou. „Razantněji ovšem neznamená tvrději. Připomenu panu primátorovi moje pozvání k návštěvě Jihomoravského kraje a Moravského Krumlova. Zároveň se se zdvořilou žádostí obrátím na vedení hlavního města, aby prostřednictvím Galerie hlavního města Prahy urychlilo práce na zpřístupnění pláten, která zůstala v Moravském Krumlově. Původně se totiž hovořilo o zahájení sezony od 1. dubna. Bohužel zatím je expozice stále uzavřená a podle těch informací, které jsem obdržel od pana starosty, se počítá s tím, že by byla otevřena až 1. května. To je podle mého názoru zbytečně pozdě. Já osobně budu žádat primátora Svobodu, aby ten slib, který jsme si vzájemně dali na jednání začátkem roku v Praze, byl naplněn, a jako ideální bych viděl příležitost, kdyby se plátna podařilo zpřístupnit někdy před Velikonocemi,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Jak následně dodal, se starostou Třetinou hovořil i k tématu případných dotací. Jihomoravský kraj poté, co bude vyjasněna otázka vlastnictví zámku, je připraven pomoci z rozpočtu kraje – například příspěvky na projektovou dokumentaci. „Věřte, že budeme bojovat o to, aby Epopej – opět kompletní – byla i v budoucnu vystavena v Moravském Krumlově,“ řekl po jednání hejtman.

Starosta města ocenil přístup Jihomoravského kraje ve věci Slovanské epopeje. „Byli bychom rádi, kdyby se Epopej za dva roky do Moravského Krumlova opět vrátila do opravených výstavních prostor a byla v Krumlově do té doby, než pro ni Praha vystaví pavilon. Tím, že se na dva roky stěhuje do Prahy, tak město a celý kraj přichází o významný turistický magnet. Pevně však věřím, že se nám podaří s Prahou dohodnout,“ vyjádřil přání starosta Tomáš Třetina.
O konkrétnostech další budoucnosti Slovanské epopeje by měla jednat pracovní skupina, na jejímž vytvoření se hejtman Michal Hašek dohodl s primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou, a ve které budou zastoupeny všechny partnerské subjekty - ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj, hlavní město Praha, Moravský Krumlov. Pracovní skupina by měla být definitivně ustanovena v průběhu dubna.

Jednání v Moravském Krumlově se za Jihomoravský kraj spolu s hejtmanem zúčastnil také jeho náměstek Václav Horák, člen Rady JMK Zdeněk Pavlík, předseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Dufek a členka zastupitelstva Irena Kočí.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK