Kraj chce od vlády analýzu kvůli chystané vyšší DPH

Rada Jihomoravského kraje dnes přijala usnesení, kterým žádá vládu České republiky o podrobnou analýzu dopadů zvýšení DPH na poskytování veřejných služeb na úrovni krajů.
„Jsme přesvědčeni, že uvažované zvýšení na 20 procent, to znamená zrušení základní sazby, negativně ovlivní poskytování veřejných služeb. Na základě usnesení se obrátím na premiéra Nečase jako jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR, aby takováto analýza byla poskytnuta a jednali o eliminaci případných negativních dopadů,“ uvedl hejtman Michal Hašek.
"Všechny naše organizace používají elektrickou energii, topí většinou plynem, platí vodné a stočné, bavíme se o otázce stravování, otázce dopadu zvýšení DPH prakticky na všechny projekty. Jakmile budeme seznámeni s obsahem takové analýzy, sejdeme se s kolegy hejtmany v rámci Asociace krajů. Věřím, že premiér Nečas, ministr financí Kalousek, eventuálně další členové vlády budou připraveni a ochotni diskutovat s Asociací krajů, případně se zástupci Svazu měst a obcí o dopadech zvýšení DPH. Ministr Kalousek se sice nechal slyšet, že celý výnos DPH půjde jenom na důchodovou reformu, to však podle současné legislativy není možné," zdůraznil hejtman.