Kraj a město vyzývají vládu k zachování Grand Prix ČR

Michal Hašek: Velká cena je akcí, která přináší stovky milionů korun do státního rozpočtu

Na koordinační schůzce s cílem zachovat nadále pořádání Velké ceny České republiky na okruhu v Brně se dnes v budově Krajského úřadu JMK sešli hejtman Michal Hašek, primátor Statutárního města Brna Romana Onderka a představitelé a.s. Automotodrom Brno - předsedkyně představenstva Ivana Ulmanová a předseda dozorčí rady Karel Abraham.

Automotodrom Brno totiž nedisponuje financemi na zaplacení poplatků pořadateli akce, aby vůbec mohl světový šampionát hostit. Cena tzv. zalistovacího poplatku od roku 2009 dvojnásobně narostla a činí dnes přibližně 70 milionů korun.
„Jsem přesvědčen, že Velká cena ČR je akcí, která už dávno překročila hranice města a regionu. Propaguje dnes dobré jméno České republiky na celém světě nejen mezi motoristickou veřejností a jde o akci, která přináší stovky milionů korun do státního rozpočtu,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

„Je spočítáno, že při Velké ceně dojde k tržbám, které přesahují miliardu korun, jenom na DPH to loni bylo podle propočtů sto milionů korun. Spolu s primátorem jsme podepsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi a všem členům vlády. V něm shrnujeme všechna klíčová fakta, která se týkají Velké ceny a apelujeme na vládu, aby zvážila a podpořila dofinancování zalistovacího poplatku mistrovství světa silničních motocyklů,“ uvedl Michal Hašek.

Hejtman připomněl, že veškeré finanční prostředky, které generuje Velká cena, směřují do státního rozpočtu, nikoliv do rozpočtu kraje či města. „Město i kraj přes dopady hospodářské krize a přes velké výpadky daňových příjmů udrželo výši podpory. Město Brno na pořádání Velké ceny ročně přispívá částkou 10 milionů korun, Jihomoravský kraj dokonce zvednul podporu ze 4 na 6 a v letošním roce dokonce na 8 milionů korun. Není ale v možnostech kraje ani města Brna zajistit financování celé částky 70 milionů korun. To by mělo být otázkou státního rozpočtu. V této věci budeme jednat s jednotlivými zainteresovanými ministry. Mám již dohodnutou schůzku s ministrem školství Josefem Dobešem - mimochodem jihomoravským lídrem Věcí veřejných ve volbách do Poslanecké sněmovny. Hovořil jsem telefonicky i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a předestřel mu argumenty, proč si myslím, že je dobře pro Českou republiku a především pro veřejné finance, aby Velká cena zůstala i v budoucnosti zachována. Teď nás čekají dva úkoly. Ten první je zachránit Velkou cenu pro příští rok, případně roky následující. Ten druhý, který považuji za důležitější, je pokusit se dohodnout s vládou o tom, jaký systémový přístup bude mít vláda ve financování takovýchto sportovních nebo kulturních podniků, které reprezentují Českou republiku. Tyto velké akce by měly najít systémovou podporu ve státním rozpočtu,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Předseda dozorčí rady Automotodromu Brno Karel Abraham doplnil, že závody mistrovství světa nejsou soukromou, ale veřejnou záležitostí: "Po státu nežádáme peníze na výplaty, rekonstrukce, na nic, ale zalistovací poplatek prostě nejsme schopni hradit ze svého." Podle předsedkyně představenstva a.s. Automotodrom Ivany Ulmanové v případě, že brněnský závod z programu mistrovství světa vypadne, bude obtížné tuto akci do České republiky vrátit. Zájem o pořádání Grand Prix mají například v Maďarsku nebo na Ukrajině.

Plný text otevřeného dopisu hejtmana JMK a primátora města Brna premiérovi a členům vlády  ZDE (pdf, 632 kB). 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK