Radní kraje na výjezdu po Blanensku

Hejtman: S boskovickou nemocnicí počítáme

Boskovická nemocnice, i když jejím zřizovatelem není Jihomoravský kraj ale město, patří k významným nemocnicím kraje. Má nezastupitelné místo v jihomoravském zdravotnictví a svou působností přesahuje krajské hranice. „S boskovickou nemocnicí počítáme,“ řekl po dnešní návštěvě tohoto zdravotnického zařízení hejtman Michal Hašek.

Hejtmana a jeho spolupracovníky seznámil s nemocnicí její jednatel Rostislav Verner. Zdravotnické zařízení s 264 lůžky v šesti odděleních hospodaří s ročním obratem kolem 450 milionů korun, z toho zhruba 240 milionů představují příjmy od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Loňský rok skončil pro nemocnici s kladným hospodářským výsledkem ve výši 4,5 milionu korun a také začátek letošního roku vypadá z pohledu ekonomů slibně.

Členové vedení Jihomoravského kraje si v doprovodu starosty Boskovic Jaroslava Dohnálka a představitelů nemocnice prohlédli některá oddělení – například nové radiodiagnostické pracoviště, jehož komplexní digitalizace v roce 2009 byla spolufinancována Evropskou unií, nebo moderní jednotku intenzívní péče na chirurgickém oddělení. Hejtman si prohlédl také pracoviště ve starší části nemocnice a hovořil s jejím vedením o dalších perspektivách.

„Je vidět, že se tu v posledních letech hodně modernizovalo. Jsem rád, že z Regionálního operačního fondu přišlo do nemocnice několik desítek milionů především na přístrojové vybavení a na propojení všech oddělení. Byl jsem informován, že další dotaci se městu podařilo získat na obnovu pláště a výměnu oken pro snížení energetické náročnosti provozu. Viděl jsem však také oddělení, která v příštích letech budou bezesporu potřebovat zásadnější investice,“ řekl hejtman po prohlídce nemocnice a dodal, že nová koncepce zdravotnické péče v Jihomoravském kraji má umožnit, aby prostředky, ušetřené racionalizací, zůstaly na jižní Moravě a na zřizovatelích bude učinit dohodu na co budou použity.

„Chtěl bych uklidnit pacienty, že neexistuje žádná dohoda kraje a ministerstva zdravotnictví o rušení nemocnic. Síť lůžkových zařízení, která vznikne na základě koncepce zdravotnické péče v kraji, musí zajistit efektivní, kvalitní, dostupné a bezpečné zdravotnické služby,“ řekl hejtman.

Druhá skupina představitelů Rady JMK vedená radním Zdeňkem Pavlíkem zamířila ve středu v rámci výjezdu do Velkých Opatovic a Letovic. Zde navštívila krajem zřizované organizace - Střední školu uměleckoprůmyslovou a technickou Velké Opatovice a Nemocnici Milosrdných bratří Letovice.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK