24. 2. 2011 Lékařská pohotovost do pololetí beze změn

Lékařská služba první pomoci zůstane až do konce června beze změn také v Blansku, Tišnově, Ivančicích, Kyjově, Veselí nad Moravou a Hustopečích. Rozhodli o tom dnes zastupitelé kraje, když schválili posunutí účinnosti prosincového usnesení krajského zastupitelstva o nové koncepci zabezpečení lékařské služby první pomoci a lékárenské pohotovostní služby.
Nová koncepce tak vstoupí v platnost až prvního července. Do té doby trvá nyní uplatňovaná praxe, schválená pro rok 2010. Nová koncepce počítá se zajištěním lékařské pohotovosti ve víceoborových lůžkových zdravotnických zařízení kraje v každém z okresů, v případě okresu Brno-venkov ve městě Brně. Pro Znojemsko zajišťuje službu Nemocnice Znojmo, na Břeclavsku jde o Nemocnici Břeclav, pro Vyškovsko je služba zajištěna v Nemocnici Vyškov, pro Hodonínsko v Nemocnici TGM Hodonín, pro Blanensko je zajištěna smluvně v Nemocnici Boskovice.
Koncepce stanoví počet zdravotnických zařízení lékařské pohotovosti s ohledem na podmínky kraje. Vždy jde o jedno lůžkové zdravotnické zařízení v okrese, s výjimkou okresů Brno-město a Brno-venkov. Při tom je splněna podmínka, aby 60 procent území spadajícího do spádové oblasti zdravotnického zařízení lékařské služby první pomoci bylo dostupné běžnými dopravními prostředky do 60 minut.
Nad tento rámec v místech, kde je dosud lékařská pohotovost provozována (Kyjov, Veselí nad Moravou, Ivančice, Blansko, Tišnov, Hustopeče) byla dána příslušné místní samosprávě možnost zajišťovat tuto službu v režimu vícezdrojového financování, přičemž půlmilionovou dotací na tento účel má každému z těchto měst přispět Jihomoravský kraj.
Podle radního Oldřicha Ryšavého se vedení kraje rozhodlo prodloužit loňskou praxi až do půli letošního roku kvůli nejistotě, která ve zdravotnictví panovala v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme. Nebylo totiž jasné která zdravotnická zařízení budou schopna službu lékařské první pomoci zajišťovat. (Aktuálně platný přehled zabezpečení lékařské služby první pomoci a lékárenské pohotovostní služby ZDE (doc, 91 kB).