21. 2. 2011 Druhý ročník MFF Cinema mundi zahájí za týden

Mezinárodní filmový festival Cinema mundi, nad kterým převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, zahájí již příští týden svůj druhý ročník. Uskuteční se od 2. do 9. března. Jak na dnešní tiskové konferenci zdůraznil člen Rady Jihomoravského kraje Pavel Balík, kraj umožnil konání druhého ročníku festivalu a tím i založení nové tradice v kulturní nabídce regionu velkorysou finanční dotací.
Proti loňsku hlásí pořadatelé festivalu několik změn. Vedle původní koncepce hlavního programu složeného z vybraných kandidátů na Oscara za Nejlepší zahraniční film vznikly nové vedlejší sekce, přibyla i nová místa, kde se festival bude konat. Cinema mundi se letos navíc stane festivalem soutěžním. Program letos skládá tvoří bezmála 80 snímků, z nich 48 bude uvedeno v hlavní filmové sekci. Většina filmů bude v ČR uvedena premiérově. Mezi festivalovými tituly nebudou chybět ani ty, které byly americkými filmovými akademiky letos v lednu nominovány na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film: Tesák (Dogtooth / Řecko), Biutiful (Mexiko), Lepší svět (In a Better World / Dánsko) a Mimo zákon (Outside the Law / Alžírsko), který bude festival také slavnostně zakončovat. Dále budou uvedeny filmy, které byly nominovány do užšího výběru, oscarové „devítky“ - mj. jihoafrické sociální drama Život především (Life, Above All) a švédská tragikomedie Simonův vesmír (Simple Simon).
Další filmové sekce představí tvorbu České televize (zdarma 3.března), výběr z Českých lvů 2011 a Oscarů 2011 a také rozšířenou prezentaci ruské, polské a rumunské kinematografie, kterou festival připravil spolu s Rumunským kulturním institutem, Polským institutem v Praze a Ruským střediskem vědy a kultury. Z každé kinematografie festival uvede celovečerní filmy, které patří k nejzajímavějším zástupcům těchto národních kinematografií několika posledních let. Za zmínku stojí například ruské drama Jedna válka, které získalo ocenění za nejlepší zahraniční snímek na Mezinárodním filmovém festivalu v Sofii. Diváci by si ale neměli nechat ujít ani rumunský dokumentární snímek Válka vln nebo ruské drama Ostrov. Ruskou doprovodnou sekci festival nabídne divákům zdarma, podobně jako některé další vybrané tituly z programové nabídky.
Kompletwww.cinemamundi.info ní filmový program MFF Cinema Mundi pro rok 2011 bude podle ředitele festivalu Josefa Čadíka ke stažení na http://cinemamundi.info/Pro-media/Ke-stazeni  Festivalové aktuality mohou diváci sledovat na www.cinemamundi.info  v sekci Program.
Zatímco filmy z hlavní festivalové sekce a Dne s Českou televizí budou uvedeny v kinosálech Velkého Špalíčku, program vedlejších programových sekcí bude připraven v sále Břetislava Bakaly a také na Fakultě sociálních studií MU. Na Filozofické fakultě MU pak budou připraveny workshopy s filmovými tvůrci pro studenty i veřejnost. Výrazně se proti prvnímu ročníku rozšířil doprovodný program. Ten je koncipován tematicky podle jednotlivých geografických oblastí, které festival prezentuje.

foto JMKfoto JMKfoto JMK