15. 2. 2011 S Rakušany o zkušenostech z péče o seniory

Výměna zkušeností z péče o seniory, zvláště o klienty se syndromem demence, byla hlavním cílem pracovní cesty radního Jihomoravského kraje Jiřího Altmana a vedoucího odboru sociálních věcí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Martina Petříka do Dolních Rakous.
Jihomoravští představitelé v doprovodu předsedy Rady seniorů České republiky Zdeňka Pernese navštívili sociální centrum v Kremži. Dům Dr. Thorwestena nabízí 225 lůžek pro seniory různých stupňů závislosti (4-7) a mimo standardních služeb domu pro seniory nabízí také přechodnou rehabilitační péči pro obyvatele celého regionu.
V programu pracovní cesty byla také návštěva pečovatelského a sociálního centra v Grafenwörthu, jež nabízí domov 110 seniorům. Toto sociální zařízení disponuje vlastním oddělením demence, ve kterém je umístěno 30 osob. Projekt oddělení demence díky speciálním stavebním úpravám, velkorysému prostoru, snaze o navození rodinné atmosféry a celkovému zohlednění všech specifik provázejících demenci umožňuje efektivní péči a zejména odbourávání negativních projevů a následků demence bez zvyšování medikace. Zvláštností tohoto centra je spojení seniorského domu s mateřskou školou - aplikace principu soužití generací a vzájemnosti mezi obyvateli má eliminovat negativní následky života seniorů v zařízeních dlouhodobé péče a naopak napomoci k zlepšení kvality života stárnoucí populace v těchto centrech.
Programu se za rakouskou stranu zúčastnil mimo jiné předseda Dolnorakouského svazu obcí a místopředseda Rakouského svazu obcí Mgr. Alfred Riedl i zástupci vedení společnosti SeneCura, která je největším zřizovatelem a provozovatelem takovýchto zařízení v Rakousku. Přítomni byli i představitelé společnosti SeniorHolding, jejímž záměrem je budovat podobná centra v také v České republice. S jihomoravskými hosty diskutovali o způsobu financování těchto zařízení v českém systému sociální péče.
foto JMKfoto JMK