17. 2. 2011 Zlepší se péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou

 

V nemocnicích v Břeclavi a ve Vyškově by se měla zlepšit péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Rada Jihomoravského kraje dnes schválila podání žádosti obou těchto příspěvkových organizací kraje o poskytnutí dotace z Integrovaného operačního programu pro vybavení iktového centra.
Každá z nemocnic nakoupí za zhruba 25 milionů korun nové vybavení pro léčbu této nemoci. Mělo by to pomoci co nejvíc lidí po mrtvici vrátit do života bez trvalých následků. Nemocnice Břeclav a Vyškov jsou prvními dvěma krajskými nemocnicemi, které získaly oficiální status takzvaných iktových center. Kraj je chce ještě v Kyjově, Znojmě a Blansku, řekl dnes novinářům krajský radní Oldřich Ryšavý.
Břeclavská a vyškovská nemocnice budou nakupovat například diagnostické přístroje, speciální postele, rehabilitační techniku i infuzní pumpy. "Jsou to položky, které v jednotlivostech nejsou příliš drahé, ale v součtu částky naskakují," řekl radní Ryšavý.
U mozkové mrtvice je v léčbě důležitá rychlost. "Bohužel u infarktu mozku je časové okno, kdy se péče dá poskytnout, mnohem kratší než u srdečního infarktu, a šance na dobrý výsledek je do tří hodin od vzniku onemocnění," uvedl Ryšavý.
foto JMK