3. 2. 2011 Hašek: Nedohoda je špatná zpráva pro všechny, především pro pacienty

„Nedohoda je špatná zpráva pro všechny, především pro pacienty. Situace už je velmi vážná. Vláda zaspala a nemá žádné krizové scénáře. Kraje se připravují na nejhorší variantu, tedy na masový odchod lékařů v důsledku neschopnosti vlády krizi vyřešit. Opakovaně apeluji jménem hejtmanů na premiéra i zástupce lékařů, aby hledali jakoukoliv cestu k dohodě a odvrátili stále reálnější krizi poskytování akutní lůžkové péče v celé zemi.
Nemocnice v krajích zajistí takovou péči, na kterou budou k dispozici lékaři. Fakultní státní nemocnice budou mít na řadě míst velké problémy samy se sebou a nelze o ně opřít zajištění chybějící akutní lůžkové péče. Očekávám, že nejpozději v pondělí 7. února sdělí premiér Nečas a ministři zdravotnictví, vnitra a obrany jasné a jednoznačné kroky, kterými bude stát řešit od druhé poloviny února blížící se krizi.
Obracím se také na lékaře s žádostí, aby, při respektu k systémovým požadavkům na změny ve zdravotnictví včetně odměňování, přehodnotili způsob jejich prosazování a v zájmu pacientů vzali zpět podané výpovědi. Tedy, aby i po 1. březnu plnili svoje životní a profesní poslání – zachraňovali ohrožené životy a zdraví pacientů“.

 

Michal Hašek
předseda Asociace krajů ČR
hejtman Jihomoravského kraje