3. 2. 2011 Chystá se nový výběr dopravců pro IDS

Zhruba třetinu všech výkonů autobusové dopravy v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje by měl od letošního prosince zajišťovat nový dopravce. Rada kraje dnes schválila zahájení zadávacího řízení na nadlimitní veřejnou zakázku jejímž cílem je zadání dopravních služeb pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na dalších deset let v předpokládané hodnotě cca 5,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.
Informoval o tom dnes náměstek hejtmana Václav Horák, který připomněl, že letos v prosinci končí smlouvy uzavřené s dopravci na Brněnsku, Tišnovsku a Ivančicku, uzavřené v samých začátcích Integrovaného dopravního systému. Výběrové řízení na nového autobusového dopravce má podle Horáka umožnit uzavření smlouvy na příštích deset let. „V současné době v kraji autobusoví dopravci jezdí za vůbec nejnižší cenu v republice – 28,50 Kč za kilometr. Je třeba počítat i s tím, že, pokud bude nový dopravce využívat kvalitnější a nový vozový park, cena za tuto službu se zvýší. Na druhé straně si slibujeme kvalitnější cestování občanů a vyšší využití veřejné dopravy na úkor osobních automobilů,“ řekl Horák.
Pokud budou nabídky podány ve lhůtě následujících dvou měsíců, je podle něj předpoklad, že jednotlivé nabídky budou vyhodnoceny v květnu a v závěru roku by mohly být nové smlouvy uzavřeny.
Jihomoravský kraj je garantem Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Území obsluhované pomocí IDS JMK se od roku 2004 postupně po etapách rozšiřovalo na celý kraj až do loňského léta, kdy bylo do služeb IDS zahrnuto i Znojemsko jako poslední okres.
foto JMK