13. 1. 2011 Představitelé moravských a slovenských krajů se dohodli na spolupráci při rozvoji Baťova kanálu

Dokument potvrzující zájem na přeshraniční spolupráci při rozvoji Baťova kanálu podepsali dnes na brněném výstavišti v rámci veletrhu Regiontour představitelé Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje na české straně a Trnavského, Trenčianského, Bratislavského a Žilinského samosprávného kraje na slovenské straně.

„Před desítkami let vznikly stavby, které dodnes mají smysl, Baťův kanál je jednou z nich. Dodnes spojuje moravské a slovenské regiony. Chceme, aby byl jeho potenciál využit na obou stranách dnes už pomyslné hranice k rozvoji cestovního ruchu. Budeme také žádat obě vlády, aby věci, které už řadu let stojí a blokují rozvoj Baťova kanálu se díky této iniciativě hejtmanů a županů pohnuly dopředu. To je hlavní důvod, proč dnes podepisujeme tuto deklaraci. Věřím, že naše brněnské společné setkání pomůže dalšímu rozvoji Baťova kanálu,“ zdůraznil po podpisu dokumentu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
„Na česko-slovenské hranici v souvislosti s Baťovým kanálem nejsou vyřešeny všechny věci především majetkoprávní povahy. Pro jednání příslušné mezivládní hraniční komise, pro jednání obou ministerstev vnitra nebo ministerstev zahraničí vysílá celkem osm krajů jasný signál, že je to jejich priorita a že mají zájem, aby se věci na Baťově kanále pohnuly dopředu“, upozornil hejtman Hašek.

Délka Baťova kanálu (od Otrokovic do Skalice na Slovensku) je v současnosti přibližně 53 km. Některé úseky vedou řekou Moravou, jinde uměle vyhloubenými kanálovými úseky. Plavební hladina je udržována 13 jezy. Hloubka Baťova kanálu je průměrně 1.5 metru. Šířka plavebního kanálu je průměrně 12 metrů. Na vodní cestě je 50 mostů. Baťův kanál je v současnosti využíván pouze jako turistická vodní cesta. Nákladní plavba zde nefunguje. Lidé zde tráví dovolenou, víkendové pobyty nebo přijíždějí ve svém volném čase, aby se svezli na lodi.

foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMKfoto JMK foto JMK