12. 1. 2011 Hejtman se setkal s odboráři z jihomoravských nemocnic

Hašek: Roli moderátora mezi ministrem a lékaři může sehrát Asociace krajů

O svém rozhodnutí vytrvat v akci Děkujeme, odcházíme a o konkrétní situaci v lékařských týmech jednotlivých oddělení krajských, státních i městských nemocnic informovali dnes hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška představitelé Lékařského odborového klubu v těchto zařízeních.
Na schůzce je také hejtman informoval o krocích, které kraj jako zřizovatel části lůžkových zdravotnických zařízení připravuje pro případ, že se naplní avizovaný scénář odchodu značného počtu odborníků z klíčových oddělení nemocnic jako jsou anesteziologicko-resuscitační, chirurgická a gynekologická pracoviště.
„Zatím největším rizikem, jak se zdá, je totální nekomunikace vlády s lékaři a lékařskými odbory. Samozřejmě i to bude tématem pátečního jednání hejtmanů s ministrem zdravotnictví a já jsem připraven navrhnout roli Asociace krajů jako moderátora debaty mezi vládou, ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem. Uvidíme, zda kulatý stůl v tomto obsazení může v řešení problému přinést nějaký pozitivní posun, který by znamenal, že budeme eliminovat krizi. Ten stav, který tu bude od prvního března v případě že se nic nezmění, nelze totiž už dnes nazvat jiným slovem než krize veřejného zdravotnictví v České republice, jednoznačné zhoršení dostupnosti akutní zdravotní péče pro pacienty. To je něco, s čím absolutně nemohu souhlasit a opakovaně vyzvu ministra zdravotnictví , aby připravil jasný a strukturovaný plán. A aby také lékařským odborům předložil jízdní řád – scénář jednání o jejich požadavcích, protože jsem přesvědčen, že i oni vědí, že není možné splnění některých požadavků jednorázově 1. března,“ řekl po jednání hejtman Michal Hašek. Zdůraznil, že lékaři chtějí vidět garance z hlediska postupu jednání i jeho výsledků. Z tohoto pohledu se Asociace krajů pokusí být garantem vyjednávání. „Tady nejde už jen o odměňování lékařů. Jde o systém veřejného zdravotnictví a jeho budoucí podobu, jde o všechny zaměstnance ve veřejném zdravotnictví, o systém vzdělávání atd. To je důvod proč se kraje angažují. Jde totiž o jejich občany, o pacienty,“ konstatoval hejtman.
Lékaři, kteří se zúčastnili schůzky s hejtmanem, vyjádřili obavy z dalšího vývoje zdravotnictví v dlouhodobé perspektivě: „Nejde jen o platy. Vidíme, že se systém veřejného zdravotnictví v ČR již delší dobu hroutí a chceme to zastavit.“
foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK