10. 1. 2011 Soudem zastavená stavba tunelu Dobrovského se prodraží o stovky milionů

Michal Hašek: Hodlám s ministrem dopravy jednat o patřičné legislativní změně

Klíčová stavba tunelu Dobrovského, která měla být dokončena letos v listopadu, ale koncem loňského roku byla zastavena, protože jí soud zrušil dosud platné stavební povolení, se každým měsícem prodraží o dalších 58 milionů. Informovalo o tom na tiskové konferenci vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.
Dosud bylo do této strategické stavby, kterou zablokovala žaloba občanského sdružení Velký městský okruh Brno, investováno přes 5,5 miliardy korun, hotova je z 80 procent. Podle generálního ředitele ŘSD Jiřího Švorce se však termín dokončení v listopadu 2011 již se nestihne, ve stavební činnosti bude možno pokračovat nejdříve v březnu letošního roku. Zdržení bude podle něj znamenat zpoždění lhůty výstavby nejméně o pět měsíců a podle nejoptimističtější varianty se stavba prodraží o stamiliony.
Jak konstatoval hejtman Michal Hašek, v případě tunelu Dobrovského se jedná o nejvýznamnější dopravní stavbu státu, která nyní měla probíhat na území Jihomoravského kraje. „Jsem velmi smutný, že se nestaví dál. Ministr dopravy Bárta měl loni původně v úmyslu zakonzervovat tuto stavbu a nám se spolu s brněnským primátorem podařilo ho přesvědčit, aby to nedělal. To jsme ovšem netušili, že občanské sdružení, které bude zastupovat zájmy občanů, bydlících ve 13. až 16. patře jednoho z bytových domů u této stavby, zablokuje prostřednictvím soudu stavbu za šest miliard korun. Jsem realista, takže respektuji soudní rozhodnutí, ale zároveň doufám, že tato prodleva nebude trvat moc dlouho. Přes 58 milionů korun, o které tato stavba nyní podle informací ŘSD přijde měsíčně navíc, totiž znamená, že na jižní Moravě tyto peníze mohou chybět při přípravě a realizaci dalších významných staveb,“ konstatoval hejtman Michal Hašek. Jak následně dodal, bude jako předseda Asociace krajů jednat s ministrem dopravy o tom, aby v této souvislosti vznikla v české legislativě patřičná změna. „Tato nepříjemná situace se může kdykoli opakovat kdekoli na jiném místě České republiky. Jde tedy o to, aby bylo možné se bránit proti vydanému stavebnímu povolení, ale aby pro soud existovala lhůta, ve které musí rozhodnout,“ uvedl jihomoravský hejtman.
S ministrem dopravy hodlá předseda Asociace krajů ČR probrat i další témata. „Tato situace samozřejmě negativně ovlivňuje život v městských částech Brna, stejně jako situace kolem dálnice D1. Díky tomu, že se zvýšilo mýtné, vyjely kamiony mimo dálnici. Budu tedy od ministerstva dopravy žádat kompenzaci, která by spočívala v tom, že zruší povinnost placení mýtného na úseku od Kývalky po exit na Vídeňské ulici, protože tady dálnice D1 částečně supluje dosud neexistující velký městský okruh,“ řekl Michal Hašek.

foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK