7. 1. 2011 Jihomoravský hejtman a pražský primátor se setkali v Praze

Hašek: Muchova Slovanská epopej zatím zůstává na Moravě

Muchova Slovanská epopej zůstane v Moravském Krumlově nejen v letošním roce, ale zřejmě i později, do té doby, než bude mít hlavní město Praha pro ni připraveno takové umístění, které by odpovídalo „tomu, jak to bylo v prapůvodní smlouvě v Muchově odkazu dáno“. Po dnešním jednání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem to novinářům potvrdil primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.
Hejtman Hašek s ním dohodl zachování Epopeje v Moravském Krumlově i její zpřístupnění veřejnosti v letošním roce. „Dohodli jsme se, že zhruba do měsíce vytvoříme společnou pracovní skupinu odborníků, která připraví společný návrh budoucnosti Slovanské epopeje jak pro nejbližší dobu, tak ve střednědobém horizontu. Skupina mimo jiné navrhne možnosti zlepšení podmínek, ve kterých je Epopej vystavována a já budu prosazovat možnosti budoucí účasti krajského rozpočtu na tomto záměru. Pro jižní Moravu to znamená, že nyní budeme připravovat návštěvu pana primátora a jeho spolupracovníků v Moravském Krumlově. Budeme spolupracovat na tom, aby se zámek v Moravském Krumlově stal důstojnějším místem pro umístění Slovanské epopeje,“ řekl hejtman.
„V rámci toho, že byla stažena žaloba, dohodli jsme se, že bude celý prostor odpečetěn a na jaře i v létě bude výstava přístupná jako loni. Teprve na konci léta začneme hovořit o tom, v jakém časovém horizontu bude mít Praha vytvořeno zázemí pro umístění Muchova díla,“ řekl pražský primátor. Časový horizont však odmítl předjímat.
První schůzka Michala Haška jako předsedy Asociace krajů ČR s novopečeným členem její rady – pražským primátorem Bohuslavem Svobodou – byla věnována také dalším tématům. Především úloze primátora v radě Asociace, stěhování jejího sídla z Krajského úřadu Středočeského kraje do pražské radnice, ale také otázkám souvisejícím s nadcházející schůzkou hejtmanů s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, která se má uskutečnit příští pátek v Brně a má být věnována řešení současné krize ve zdravotnictví v souvislosti s akcí Lékařského odborového klubu „Děkujeme, odcházíme“.

foto JMK foto JMK foto JMK