9.12.2010 Opatření na Svratce se neminula účinkem
I když dosud není k dispozici podrobné vyhodnocení analýzy, zadané odborníkům z Asociace pro vodu, již nyní lze konstatovat, že soubor opatření na Brněnské údolní nádrži, vykonaných v rámci projektu Čisté povodí Svratky, se neminul účinkem.
Na dnešní tiskové konferenci v Brně to řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ivo Polák, který spolu s generálním ředitelem Povodí Moravy Radimem Světlíkem a dalšími odpovědnými představiteli tohoto státního podniku informoval o bilanci letošního roku, který byl po loňském předání staveniště prvním rokem realizace technických a organizačních opatření na brněnské nádrži. Před měsícem byla mezi státním podnikem Povodí Moravy a Státním fondem životního prostředí podepsána smlouva o financování tohoto projektu z operačního programu životního prostředí a nyní již podle Ivo Poláka nic nebrání v cestě uvolnění více než sedmimilionové částky z krajského rozpočtu na spolufinancování tzv. uznatelných nákladů. Jednat o tom bude Zastupitelstvo Jihomoravského kraje 16. prosince.
I když na letošní výsledky měly vliv nepříznivé klimatické a hydrologické podmínky a posunutí harmonogramu, způsobené výběrem zhotovitele, podařilo se na Brněnské přehradě uskutečnit řadu opatření, jejichž výsledkem bylo udržení dobrých parametrů vody po celou letní sezónu. Tu se podařilo výrazně prodloužit. Během roku bylo spuštěno všech 20 aeračních, případně areačních a mísicích věží pod hladinu přehrady, byla prověřena jejich účinnost a připraveny úpravy k optimalizaci efektu – zvýšení obsahu kyslíku nad dnem přehrady. Podle Jana Morongy z Povodí Moravy, odpovědného za projekt, bylo další úspěšnou aktivitou ošetření přítoku do vodní nádrže síranem železitým – koagulantem, který umožnil vysrážení živin z vody, přitékající do nádrže. Třetím opatřením bylo zahájení změny rybí obsádky vysazením zhruba 2,5 tisíce dravých ryb – štik. Ty, na rozdíl od tzv. bílých ryb, nezviřují sedimenty u dna. Významných efektů bylo podle generálního ředitele Radima Světllíka dosaženo také předchozím vápněním odhaleného dna přehrady – efekt mineralizace sedimentů, pronikající někde až do hloubky 30 centimetrů, byl podle něj výraznější než se čekalo. Svoji roli sehrálo také tzv. „letnění“ přehrady a následné odstranění vzrostlé biomasy, někde i s kořenovým balem, který obsahoval velké množství fosforu.
Součástí prací na projektu Čisté povodí Svratky je také trvalý monitoring vývoje v celém povodí. Tisíce údajů ze 161 profilů toku Svratky dokázal vyhodnotit model dánského Hydrologického institutu, který pracovníci Povodí Moravy použili k posouzení celého povodí tak, aby bylo možno cíleně působit na snížení vnosu živin do Brněnské údolní nádrže nejen v Jihomoravském kraji, který představuje jen 36 % plochy povodí tohoto vodního díla, ale také v kraji Vysočina (54%) a v Pardubickém kraji (10 %).
Z monitoringu vyplývá, že 90 procent ze 100 tisíc obyvatel v dotčeném území vypouští odpadní vody do Brněnské přehrady. Téměř 52 tisíc lidí z tohoto počtu žije v obcích nad 1000 obyvatel, které jsou vybaveny čistírnami odpadních vod různé kvality a stáří, i v těchto obcích však více než 13 000 lidí není na tyto čistírny napojeno. Odstraňováním fosforu je vybaveno pouze devět největších čistíren (z celkem). Každoročně přitéká s vodou do Brněnské přehrady 34 tun fosforu. Monitoring prokázal, že podstatná část z tohoto množství má svůj původ na posledních 13 kilometrech řeky, v prostoru mezi profily Borač a Veverská Bítýška, včetně přítoků Bobrůvka, Lubě, Besének a Bílý potok. Prudký vzestup koncentrace fosforu v této části toku naznačuje úkoly do budoucnosti – mimo jiné to bude kontrola kvality čistíren odpadních vod, napojení dalších obyvatel na čistírny, průzkum zemědělského a rybničního hospodářství a dalších možných zdrojů fosforu.
Jak informovala vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu JMK Anna Hubáčková, Jihomoravský kraj prostřednictvím dotací ze svého rozpočtu uvolnil na projekt Čisté povodí Svratky v letech 2004 (začátek projektu) až 2010 celkem 72,22 mil. Kč na kanalizace, čistírny odpadních vod, projektové dokumentace a stavby protipovodňových opatření. O dalším postupu práce bude řídicí výbor projektu Čisté povodí Svratky informovat v lednu příštího roku.