29. 11. 2010 Rada kraje schválila návrh rozpočtu na rok 2011
Hašek: Krizi pojímáme jako příležitost
S rekordními výdaji na investice počítá návrh rozpočtu na příští rok, který na svém dnešním jednání jednomyslně schválila Rada Jihomoravského kraje. Rozpočet předpokládá výdaje ve výši 6,081 miliardy korun.
Návrh, o kterém dnes na tiskové konferenci informoval hejtman Michal Hašek, jeho náměstek Stanislav Juránek a předseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Dufek, byl zaslán všem odborným komisím rady, výborům zastupitelstva a politickým klubům. Nyní bude uveřejněn na úřední desce a na webových stránkách kraje. Občané mají možnost k návrhu rozpočtu vznést připomínky. Předseda finančního výboru Zdeněk Dufek připomněl, že v loňském roce činily plánované výdaje kraje 5,603 mld. Kč, v letošním 5,493 mld. Plánované zvýšení výdajů v návrhu na rok 2011 je způsobeno především objemem plánovaných investičních akcí, z nichž většina bude spolufinancována z fondů EU.
„Krizi pojímáme jako příležitost. Jsme přesvědčeni, že toto je správná cesta pro období hospodářské krize. Toto je stimul pro regionální ekonomiku, tak zajišťujeme práci firmám a snažíme se udržet nebo posílit zaměstnanost v kraji,“ řekl hejtman a ujistil, že i v následujících letech hodlá kraj udělat vše pro to, aby ani koruna evropského spolufinancování z Regionálního operačního programu či jiných evropských operačních programů nezůstala nevyčerpána. K tomu, aby mohlo být vyčerpáno maximum evropských dotací, bude sloužit úvěrový rámec vyjednaný u Evropské investiční banky. Na rok 2011 je počítáno s využitím úvěru na dofinancování evropských projektů ve výši 963 mil. Kč.
Z hlediska struktury rozpočtu nedochází v návrhu k významným změnám proti předcházejícím rokům. Opět je největší kapitolou doprava s podílem 34,86 % na celkových výdajích, druhé je školství (20,09 %) a třetí zdravotnictví (10,11 %). Z hlediska dotačních titulů zůstává zachováno standardní portfolio -na program rozvoje venkova je opět počítáno s 80 mil. Kč, na podporu dobrovolných hasičů ostatních složek IZS s 35 mil. Kč a na dotace v oblasti vodního hospodářství (vodovody, čističky, protipovodňová opatření) má být vynaloženo 85 mil. Kč. Hejtman připomněl, že v rozpočtu, který je velmi úsporný v oblasti provozních nákladů, figuruje částka 20 milionů korun na mimořádnou pomoc profesionálním hasičům a Policii ČR. „Budeme samozřejmě dál jednat s ministerstvem vnitra o financování těchto služeb. Pokud se během roku nenajdou v resortu prostředky, budeme působit jako určitá pojistka. Jsme totiž přesvědčeni, že bez této iniciativy krajské samosprávy by mohla být ohrožena bezpečnost obyvatel kraje, což jsme nechtěli připustit,“ komentoval to hejtman. Oznámil také, že rozpočet nepočítá se snižováním platů zaměstnanců kraje a jeho příspěvkových organizací.
„Na jižní Moravě zaměstnanci kraje a jeho příspěvkových organizací nepocítí hloupou politiku, kterou prosazuje vláda v čele s Petrem Nečasem. Jsme přesvědčeni, že naše zdravotní sestry, lékaři, pracovníci sociálních ústavů nebo třeba silničáři a další zaměstnanci krizi ani zadlužení země nezavinili, nevidíme žádný důvod, proč bychom je měli trestat. Objem prostředků na platy proto zůstane zachován. Pokud vláda přijme změnu platových tarifů, v nových platových výměrech bude našim zaměstnancům pokles tarifů dorovnán v mimotarifních složkách,“ řekl hejtman. V této souvislosti připomněl, že kraje – včetně Jihomoravského – vykonávají pro stát 100 procent výkonů, které na ně stát deleguje, na výkon státní správy však dostávají příspěvek přibližně ve výši pouhých 65 %. „Tento stav, kdy kraj je fakticky nucen dotovat činnost státu, není dlouhodobě udržitelný. Do budoucna nebudeme souhlasit s přenášením kompetencí, pokud to nebude spojeno také s převodem prostředků,“ řekl hejtman, podle kterého chce stát v příštím roce kraji dále snížit příspěvek na výkon státní správy. V příštím roce počítá jen se 115,28 mil. Kč, správně by však měl kraj od státu obdržet 126,23 mil. Kč.
Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka jednání o rozpočtu na příští rok vedla k drobným úpravám. Byl například přehodnocen původní záměr podpory výstavby archeoparku v Pasohlávkách aj. Juránek ocenil, že se kraj pouští do investic spolufinancovaných z úvěru EIB pouze v případě, že získá na jednotlivé akce také evropské dotace. Nové investice jsou navíc takového charakteru, že zakládají snížení provozních nákladů do budoucna. Připomněl například zateplování budov některých středních škol a také nemocnic, na kterém se budou podílet i evropské fondy. „Zvýší se nám momentálně investiční náklady, ale na druhé straně to povede ke snížení provozních výdajů. To je jedním ze smyslů našeho investování,“ řekl náměstek hejtmana. Ocenil také, že výdaji na dlouhodobé i jednoroční financování kraj pomáhá, aby zůstaly zachovány některé činnosti, na které se státní dotace stále snižují. Konkrétně jde například o činnost nestátních neziskových organizací poskytujících sociální služby. Na to upozornil také předseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Dufek, který představil konkrétní položky rozpočtového návrhu. Podle něj je neúnosné, aby například pobytová zařízení pro seniory musela každý rok žádat o dotace ministerstvo a každý rok žila ve velké nejistotě, ačkoli provoz takových zařízení, kde bydlí senioři, nelze z roku na rok zavřít a přestat služby poskytovat.
Návrh rozpočtu výdajů podle kapitol: ZDE (doc, 38 kB)
Přehled hlavních dotačních titulů: ZDE (doc, 33 kB)
Přehled investičních akcí s výdaji nad 20 milionů Kč: ZDE (doc, 100 kB)