18. 11. 2010 Hašek: Díky pomoci kraje zůstane bezpečnost zachována

Díky navrhované finanční pomoci kraje nebude nutno v příštím roce rušit žádnou požární stanici HZS v Jihomoravském kraji a ze sedmi obvodních oddělení Policie ČR o jejichž zrušení se uvažovalo, bude zrušeno jen jedno – v Černé Hoře. Po čtvrtečním zasedání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje to řekl hejtman Michal Hašek.
„V návrhu rozpočtu, který předběžně projednala Rada JMK, je vytvořena finanční rezerva v maximální výši 20 milionů korun, ze které chceme pomoci profesionálním složkám Integrovaného záchranného systému. Dnešní jednání bezpečnostní rady kraje nepřineslo díky tomu žádné negativní informace. Pokud jde o policii, podařilo se eliminovat škrty na straně Ministerstva vnitra, takže zůstanou zachovány stanice Velké Pavlovice, Prosiměřice, Bzenec, Rousínov a Strážnice. Zrušeno bude pouze oddělení v Černé Hoře a oddělení v Brně-Židenicích bude přestěhováno do jiných prostor, ale se stejným počtem policistů. Díky navrhované finanční pomoci kraje se podařilo udržet u HZS stanice Kunštát, Starý Lískovec, Ivančice, Slavkov, Moravský Krumlov a Hrušovany nad Jevišovkou.
Sečteno a podtrženo: Díky tomu, že kraj byl aktivní a nabídl svoji pomoc jako výjimečnou a mimořádnou, protože si nemyslíme, že bychom každoročně měli věnovat desítky milionů korun na financování státních složek, odvrátili jsme katastrofu ve formě zrušení šesti policejních a sedmi hasičských stanic. Pro mne jako hejtmana to znamená, že všechny úkoly pro bezpečnostní sbory v příštím roce budou plněny. Co se týká krizového plánu, všechny složky jsou připraveny plnit úkoly, požadavky, časy a lhůty, které z krizového plánu na jižní Moravě vyplývají,“ konstatoval hejtman Hašek.
Členové Bezpečnostní rady kraje dnes vyhodnotili cvičení krizového štábu Jihomoravského kraje Morava-Voda 2010, které se zaměřilo na sjednocení dokumentace a komunikačních toků povodňových orgánů a orgánů krizového řízení v Jihomoravském kraji. Získané poznatky budou využity mimo jiné pro školení starostů obcí, které je plánováno na první čtvrtletí příštího roku s cílem připravit je na zvládání mimořádných a krizových situací. Současně byly projednány návrhy cvičení složek IZS v roce 2011, kdy klíčovým cvičením na krajské úrovni bude FOSFA 2011, jehož cílem bude prověřit vnější havarijní plán vybraného podniku. Dalším plánovaným cvičením v roce 2011 bude ověření připravenosti nemocnic na vznik mimořádné události – konkrétně požáru v nemocničním areálu.
Bezpečnostní rada se rovněž zabývala připraveností složek IZS a Správy a údržby silnic na nadcházející zimní období, kdy jednotlivé složky informovaly o připravenosti na řešení mimořádných událostí jako jsou sněhové kalamity či hromadné dopravní nehody. Členové bezpečnostní rady se seznámili rovněž s plněním úkolů ze setkání představitelů kraje a armády se starosty obcí kolem sokolnického radaru. Ocenili že se podařilo nastartovat standardní komunikaci o všech otázkách, které zajímají obyvatele těchto obcí v souvislosti s přípravou na uvedení radaru do plného provozu.
Během zasedání Bezpečnostní rady převzali z rukou hejtmana ocenění za pomoc při letošních povodních v Jihomoravském a Libereckém kraji stříbrnou medaili ředitel Městské policie Brno Daniel Šíma, bronzovou medaili pracovník odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Vladimír Jakoby, pracovníci Povodí Moravy Antonín Tůma a Marek Viskot, pracovník Krajské hygienické stanice JMK Oldřich Šebesta, pracovníci Zdravotnické záchranné služby JMK Petr Hrbek a Michal Jakubů a další vyznamenaní.
 

foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK