5. 11. 2010 Soutěž České hlavičky 2010 zná své vítěze

Za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška byly v pátek v budově Krajského úřadu JMK vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže České hlavičky.
Hejtman Hašek zdůraznil dlouhodobý cíl krajské samosprávy, aby se jižní Morava stala regionem přitažlivým pro sektor vědy a výzkumu a pro firmy produkující vysokou přidanou hodnotu. Připomněl spolupráci Jihomoravského kraje s vysokými školami a vědeckými ústavy a ubezpečil o trvalé podpoře této soutěže zaměřené na podporu talentované mládeže i v příštích letech.
Pořadatelé soutěže udělili sedm prvních cen, pět z nich míří do moravských škol. Rentgenový přístroj vlastní konstrukce navrhl student Střední průmyslové školy elektrotechnické na Kounicově ulici v Brně Tomáš Svoboda. Porota ocenila, že nezůstal u zevrubné teoretické části, ale ve skromných podmínkách přístroj také sestavil. Vítězná práce Filipa Naisera ze Svitav si dala za cíl vytvořit program, který umožní ovládat počítač i lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou psát na klávesnici rukama. Rozpracoval systém na ovládání počítače pohybem očí.
První cenu v kategorii Ekonomika a podnikání získala práce Hany Lipovské o aplikaci teorie her na cenové války v Česku, stejné ocenění porota udělila také projektu konkrétní spolupráce prodejců domácích kin a počítačů Tomáše Pohla z Gymnázia Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Další oceněná práce Terezy Harblíkové z Gymnázia Opava se zabývala kyberšikanou. V kategorii Člověk a svět kolem něj získal první místo Vojtěch Kundrát ze SPŠ chemické Ostrava za syntézu derivátů kyseliny kynurenové. Přízeň poroty si vysloužil také Vojtěch Fišer z Prahy, který jako tercián Gymnázia Elišky Krásnohorské vytvořil funkční model teplotně hmotnostního průtokoměru.
České hlavičky jsou projektem zaměřeným na podporu talentované mládeže především v technických oborech a zvýšení zájmu mladých lidí o studium technických a přírodovědných oborů a vědeckou kariéru. Je zaměřen na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy. V rámci soutěže se udělují ceny v pěti kategoriích, o jejichž vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, zástupců vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů. Podrobnosti o soutěži najdete na www.ceskahlava.cz .
foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK foto JMK