29. 9. 2010 Bezpečnostní rada kraje jednala o škrtech ministerstva vnitra

Kraj připravuje pomoc policistům i hasičům

Bezpečnostní situací v souvislosti s připravovanými rozpočtovými škrty Ministerstva vnitra ČR se dnes zabývala Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Reagovala tak na dřívější informace, podle nichž by mělo dojít ke zrušení několika obvodních oddělení Policie ČR a také hasičských stanic na území regionu.
Jak informoval ředitel Policie ČR JMK plk. Tomáš Kužel, policisté budou muset v příštím roce ušetřit zhruba 20 procent prostředků na mandatorní výdaje (energie, znalečné atd.). Hasiče čeká podle ředitele HZS Jihomoravského kraje plk. Jiřího Pelikána úspora zhruba 18 procent z ročního rozpočtu. Bezpečnostní rada kraje pověřila hejtmana Michala Haška a jeho náměstka Stanislava Juránka, aby dále jednali o konkrétních škrtech s policejním prezidiem, generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru i s ministerstvem vnitra.
Podle policejního ředitele Tomáše Kužela z uvažovaného rušení obvodních oddělení sešlo. Výsledkem analýzy situace nakonec bylo pouze rozhodnutí o redislokaci policistů z Černé Hory do tří obvodních oddělení v Blansku, Boskovicích a Letovicích, a také o přemístění obvodního oddělení v Brně – Židenicích z pronajatého objektu do objektu patřícího policii. Celkem by se tak měly ušetřit necelé čtyři miliony korun. Horší jsou první návrhy Hasičského záchranného sboru. Podle ředitele plk. Jiřího Pelikána vedení zvažuje rušení stanic v Kunštátu, Brně-Starém Lískovci, Ivančicích, Slavkově u Brna, Moravském Krumlově a Hrušovanech nad Jevišovkou.
„V případě policie je to pozitivní změna, původně se uvažovalo o rušení obvodních oddělení policie v Rousínově, Velkých Pavlovicích, Bzenci, Strážnici a Prosiměřicích. Dnešní výsledek jednání je takový, že v těchto městech bude Policie ČR fungovat i po prvním lednu 2011. Považuji to za velmi významnou zprávu vůči občanům, obcím a mikroregionům,“ řekl hejtman Michal Hašek s tím, že změny v původních úvahách policie jsou podstatné a vedení kraje bude ještě pokračovat v jednání s ministerstvem vnitra i s vedením města Brna o dislokaci židenického oddělení. To zdůraznil také náměstek hejtmana Stanislav Juránek, který vyjádřil obavy o udržení bezpečnostní situace v Židenicích, Vinohradech a Líšni.
Úvahy hasičů označil hejtman za absolutně nepřijatelné. „Došlo by ke snížení bezpečnosti v oblasti požární ochrany, k výraznému snížení dostupnosti profesionálních hasičů. Navíc i poblíž jaderné elektrárny Dukovany a v dalších citlivých místech, třeba ve Slavkově, kde letos zasahovali při několika povodních. Budeme dbát na to, aby byl v každém okamžiku dodržen zákon, který jasně definuje, co musí stát učinit vůči občanům a jaké má závazky, včetně dostupnosti záchranné služby,“ řekl hejtman.
Zdůraznil, že kraj nabídl policii i hasičům možnost bezplatného využívání Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. S krajským policejním ředitelstvím bude jednat také o dalších formách finanční pomoci – konkrétně například o příspěvku na pohonné hmoty. V případě Hasičského záchranného sboru bude vedení kraje jednat o takové pomoci, která by umožnila zachování požárních stanic.
„Chci zdůraznit, že jde o mimořádnou reakci na mimořádnou, výjimečnou situaci. Je pro nás nepřijatelné, aby vláda postupně přenášela finanční břemeno provozu bezpečnostních sborů na kraje. Je to vůbec poprvé v novodobé historii, kdy dochází k tak brutálnímu škrtu v oblasti zajištění vnitřní bezpečnosti obyvatel. Vedení kraje bude jednat o možnostech finanční pomoci hasičům i policistům, ale v žádném případě se z toho nesmí stát pravidlo,“ řekl hejtman Michal Hašek. Vedení kraje se podle něj bude situací dále zabývat, bude zpřesňovat faktické možnosti pomoci oběma sborům. Zdůraznil však, že za normálních okolností by se kraje neměly těmito problémy zabývat. „Lidé řádně platí daně a stát za to musí poskytovat řádné služby,“ řekl hejtman.
Bezpečnostní rada kraje projednala také souhrnnou zprávu všech složek Integrovaného záchranného systému k letošním povodním. Konstatovala, že celkový rozsah škod po květnových a červnových záplavách dosáhl v kraji 317 milionů korun a vyslovila poděkování všem složkám IZS za úspěšné zvládnutí úkolů během povodní.