20. 9. 2010 V Národním muzeu v Praze začala výstava Poklady Moravy
Slavnostní vernisáží v pondělí 20. září 2010 zahájilo Národní muzeum v Praze v budově bývalého Federálního shromáždění výstavu Poklady Moravy – příběh jedné historické země. Kromě prezidenta Václava Klause a ministra kultury Jiřího Bessera nad ní převzala záštitu Asociace krajů ČR i hejtmani jednotlivých moravských krajů. Jihomoravský kraj ji podpořil částkou 500 tisíc korun ze svého rozpočtu, další prostředky ve výši 200 tisíc korun věnoval na samostatnou prezentaci ve foyeru. Výstava bude otevřena do 6. července 2011.
Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek v této souvislosti zdůraznil: „Poklady Moravy jsou nejucelenější výstavou, která představuje Moravu jako historický, kulturní a státotvorný fenomén ve středoevropském prostoru. Věřím, že návštěvníci, kteří ji zhlédnou, určitě pochopí, že pokud navštívili Českou republiku a kromě Prahy a Karlových Varů nenavštívili i Moravu, pak Českou republiku vlastně nepoznali.“ Přihlásil se k hrdému moravanství a vyjádřil naději, že návštěva výstavy v hlavním městě republiky bude nejen zahraniční hosty, ale i obyvatele hlavního města motivovat, aby Moravu. zhlédli „Věřím, že bude mít desetitisíce spokojených návštěvníků,“ dodal Václav Božek.
Zhruba po dobu pěti týdnů bude na výstavě v rámci doprovodných akcí zdůrazněn vždy jeden z moravských regionů. Jako první je na řadě Jihomoravský kraj. Na malém prostoru ve foyeru prezentací nazvanou „Jihomoravský kraj – poklady – tradice – inspirace“ ukazuje alespoň několik věcí, které patří neoddělitelně k jeho minulosti, současnosti i budoucnosti: Plánovaný archeopark Pavlov, z jehož území pocházejí unikátní nálezy z období paleolitu, doby lovců mamutů. Slovanské hradiště v Mikulčicích, centrum Velkomoravské říše, kde si v roce 2013 připomeneme 1150 let od příchodů slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Pobyt římských legií nedaleko Mušova, Národní kulturní památku Světelský oltář – mimořádné pozdně gotické řezbářské dílo z Podunají, zdobící dnes kostel sv. Barbory v Adamově. Památník Mohyla míru, postavený na památku vojáků padlých v bitvě u Slavkova, první válečný památník nesoucí mírové poselství. Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě u Brna, který otevřel veřejnosti prostory nejstaršího kláštera na Moravě a umožnil na místě prezentovat největší klášterní knihovnu s 65 tisíci svazky, devíti sty rukopisy a prvotisky.
Většina návštěvníků má poprvé možnost uvidět knížecí korunu Karla Josefa ze Salm-Reifferscheidtu, meč moravského zemského hejtmana Františka Karla hraběte Kolowrata-Liebsteinského, bleskosvod přímětického Prokopa Diviše, ale také insignie Masarykovy univerzity nebo jezdeckou uniformu T. G. Masaryka. Jihomoravský kraj chce touto prezentací pozvat návštěvníky k bližšímu poznávání všech oblastí svého života.
Samotná výstava s názvem „Poklady Moravy – příběh jedné historické země“ jedinečným způsobem představuje historicko-kulturní souvislosti moravského teritoria. V lineární časové lince zpřítomňuje fenomén Moravy. Expozice přibližuje zdejší život od pravěku (sbírkové předměty staré až 800 tisíc let), přes středověk až po novověké dějiny, které prezentují Moravu jako zemi svobody, víry, vědy a umění. Nastíněn je rovněž odkaz Moravy národnímu kulturnímu dědictví. Výstava je primárně budována ze sbírkových předmětů Moravského zemského muzea (2 203 z celkem 2 337 vystavených exponátů), druhého největšího a nejstaršího muzea v České republice, které se může svými rozsáhlými sbírkami (přes šest milionů předmětů) srovnávat pouze s Národním muzeem v Praze. Svými sbírkami přispěly také Národní památkový ústav, Moravská galerie, Ústav archeologické památkové péče Brno, Moravská zemská knihovna, Archív města Brna, Archeologický ústav AV ČR, Národní divadlo Brno, ale i krajská a okresní muzea a další instituce.