30. 8. 2010 ČSSD a KDU-ČSL oficiálně představily novou krajskou koalici

Michal Hašek: Věřím, že půjde o koalici chytrých řešení, nikoliv hloupých škrtů

Koaliční smlouvu mezi ČSSD a KDU-ČSL v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje pro období 2010 – 2012 dnes v budově krajského úřadu podepsali představitelé obou stran – Michal Hašek, Václav Božek, Stanislav Juránek a Václav Horák. Obě strany nalezly po koaličních jednání shodné priority a cíle, které pak zformulovaly do tohoto dokumentu.

Potřeba nové krajské koalice vznikla v červnu letošního roku, kdy nečekaně a bezdůvodně z krajské koalice ČSSD a ODS vystoupili zástupci ODS a to dokonce v době vyhlášení stavu nebezpečí po povodních v části Jihomoravského kraje. V době, kdy se kraj musí potýkat s důsledky hospodářské krize a je třeba udržet a ještě posílit jeho rozvoj, stála sociální demokracie před úkolem co nejrychleji nalézt nového koaličního partnera, kterému bude odpovědné řešení chodu kraje a jeho rozvoj stejnou prioritou. Po pečlivých a důsledných jednáních nalezla takového partnera v KDU – ČSL. Obě strany tak prokázaly nejen svůj koaliční potenciál, ale také svou zodpovědnost ke kraji a jeho obyvatelům.

Během vzájemného vyjednávání a diskuzi o budoucí spolupráci se strany shodly především na společných prioritách a krocích, které je nezbytné podniknout a také na novém personálním obsazení Rady Jihomoravského kraje. Z toho vzešlá koaliční smlouva, kterou dnes zástupci obou stran podepsali, jasně deklaruje shodu v otázkách, které jsou pro Jihomoravský kraj zásadní. ČSSD i KDU – ČSL si plně uvědomují nutnost rozpočtové odpovědnosti a trvají na jejím plnění. Zároveň budou ale postupovat tak, aby byla zachována úroveň poskytování veřejných služeb obyvatelům kraje. V koaliční smlouvě jsou popsány konkrétní kroky a priority v jednotlivých oblastech, jakými jsou například zdravotnictví, školství, doprava a územní rozvoj.

Nově vzniklá koalice bude pokračovat ve výstavbě ve školních zařízeních Rajhrad a Brno – Bosonohy, bude podporovat učňovské a technické obory dále pak chce rekonstruovat dětské domovy ve Vranově a Brně, ulice Vídeňská. V oblasti zdravotnictví bude podporovat rozvoj a modernizaci sítě krajských zdravotnických zařízení s využitím dotačních programů ČR i EU, konkrétně dostavba Nemocnice Znojmo a výstavba nového centra ZZS JMK. Bude také podporovat přípravu rozvoje páteřní infrastruktury kraje, například rychlostních komunikací R 52, R 43 a R55.

ČSSD a KDU – ČSL spojuje cíl pracovat pro kraj a také společná hodnota, kterou je solidarita. Na těchto pevných základech vzniká koalice, pro kterou bude Jihomoravský kraj a jeho budoucnost absolutní prioritou. „Věřím, že naše stabilní koalice ČSSD a KDU-ČSL bude pro jižní Moravu užitečnou koalicí chytrých řešení, nikoliv hloupých škrtů,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.
 

Text koaliční smlouvy  ZDE (pdf, 2,1 MB).

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázekilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázekilustrativní obrázek ilustrativní obrázekilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek