22. 7. 2010 Následky povodní na jižní Moravě vyčísleny

 

Informaci o zjištění předběžných nákladů na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v části území JMK postižené živelní pohromou vzala na vědomí na své dnešní schůzi Rada Jihomoravského kraje.

V květnu a červnu 2010 byla část území Jihomoravského kraje zasažena intenzivní srážkovou činností a to mělo za následek prudký nárůst průtoků vodních toků. Na základě toho vyhlásil hejtmana JMK Michal Hašek stav nebezpečí od 2. do 11. června pro správní obvody obcí s rozšířenou působností Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou, Kyjov, Bučovice, Slavkov u Brna, Šlapanice a Židlochovice a poté, od 4. do 11. června, pro správní obvod obce s rozšířenou působností Hustopeče.V návaznosti na ukončení vyhlášeného stavu nebezpečí zpracoval v zákonném termínu do 18. 6. 2010 odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu JMK odhad předběžných nákladů na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v části území JMK postižené živelní pohromou a zaslal tento odhad včetně komentářů na ministerstvo financí a ministerstvo místního rozvoje (MMR). Poté MMR zpracovalo Strategii obnovy území Zlínského a části Jihomoravského kraje postižených povodněmi, která byla se zástupci krajů a odvětvových ministerstev projednána 28. června. Po projednání tohoto materiálu vládou ČR budou moci jednotliví poškození vlastníci žádat o státní pomoc.

Shrnutí následků povodní:

V Jihomoravském kraji byly nejvíce postiženy
• rodinné a bytové domy,
• mosty, pozemní komunikace II. a III. třídy, účelové a místní komunikace,
• tratě dráhy,
• inženýrské sítě (vodovody a kanalizace),
• inženýrské a speciální stavby (čistírny odpadních vod, vrty),
• stavby a zařízení preventivní infrastruktury (ochrany před povodněmi),
• ostatní stavby (zdravotnická zařízení, školy a školská zařízení, kulturní zařízení aj.),
• vodní hospodářství (rybníky, upravené a neupravené vodní plochy),
• zemědělská produkce a lesní hospodářství (trvalé kultury a rostlinná zemědělská produkce, les a lesní hospodářství),
• stroje a zařízení, inventář, vnitřní vybavení.

 

Rekapitulace odhadů škod na majetku dle subjektů:

Pořadí         Název subjektu                Celková výše předběžných škod na majetku v mil. Kč

1.                  Stát                                       158,997
2.                 Jihomoravský kraj                18,231
3.                 Obce                                       28,202
4.                 Podnikatelské subjekty     107,263
5.                 Fyzické os.nepodnikající        3,653
6.                 Právnické os.nepodnikající    0,650

Úhrnem:                                                     316,996 mil. Kč


Hlavními prioritami v obnově poškozeného majetku byly vládou podle hejtmana Michala Haška stanoveny na návrh Jihomoravského kraje mosty a pozemní komunikace, inženýrské sítě, rodinné a bytové domy, inženýrské a speciální stavby, stavby občanské vybavenosti, stavby a zařízení protipovodňové infrastruktury, obnova vodního hospodářství a řešení škod na zemědělské produkci a lesních porostech. Zvláštní pozornost je nutno věnovat i postřikům proti komárům.
„Samozřejmě v kraji se ještě znovu budeme vracet k povodňovým záležitostem v další vlně dotací, která se týká jednotek Sboru dobrovolných hasičů. Při zásazích během povodní došlo někde k poškození a zničení techniky hasičů a na to bude kraj myslet ještě mimořádným dotačním titulem,“ řekl Michal Hašek. Připomněl, že kraj podle zásady „Kdo rychle dává, dvakrát dává přijal již v půlce června soubor prvních opatření souvisejících s květnovými a červnovými povodněmi – zastupitelstvo schválilo pomoc ve výši více než sedmi milionů korun městům a obcím na úhradu úkonů spojených s technickými opatřeními proti povodni.