foto 1 foto 2

23. 6. 2010 Držitelem ceny F. A. Zacha za rok 2009 se stal Václav Štěpánek

 

V rámci brněnské vernisáže putovní výstavy plakátů autorů dvou zemí na téma národních svátků „Kulturně-historická paralela českého a srbského národa“ předal ve středu 23. června člen krajského zastupitelstva Lubomír Šmíd prestižní cenu Františka Alexandra Zacha za celoživotní přínos a rozvoj česko-srbských Václavu Štěpánkovi, odbornému asistentovi na Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Jak řekl při zahájení výstavy Lubomír Šmíd, datum vernisáže  v Moravské zemské knihovně bylo vybráno záměrně, 23. června 2003 byla v Kragujevaci podepsána deklarace mezi Jihomoravským krajem a opštinami Šumadijského okruhu. “Jsem rád, že jsme se dnes sešli v tak hojném počtu, to dokazuje, že spolupráce mezi Jihomoravským krajem a Šumadijským okruhem je velmi živá,” dodal.
V rámci spolupráce se Šumadijským okruhem v centrálním Srbsku představitelé Jihomoravského kraje od roku 2007 cenou Františka Zacha (olomouckého rodáka a generála srbské armády, pohřbeného v Brně) odměňují a zviditelňují osobnosti, které výrazným způsobem vynikly na poli česko-srbských vztahů.
„Panu doktoru Štěpánkovi jsme takto poděkovali především za motivování jednotlivců k další činnosti, která prohlubuje vztahy mezi Českou republikou a Balkánem,“ řekl Lubomír Šmíd.
 

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek