23. 6. 2010 Na zámku v Mikulově o česko-rakouské spolupráci
Dosavadní úspěšnou spolupráci v čerpání evropských finančních prostředků na přeshraniční spolupráci České republiky a Rakouska na zámku v Mikulově hodnotili účastníci dvoudenní Výroční konference Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na ní uvítal členku zemské vlády Dolního Rakouska Johannu Mikl-Leitnerovou, zástupce Evropské komise Jose Palmu Andresze - ředitele oddělení pro územní spolupráci Regio E, dolnorakouského poslance a starostu Poysdorfu Karla Wilfinga a také vrchního ředitele sekce Ministerstva pro místní rozvoj Jiřího Vačkáře.
„Musím podtrhnout, že jižní Morava přistupuje ke spolupráci s vědomím, že Evropská unie je především společenstvím evropských regionů. Velmi sázíme na meziregionální spolupráci a naše vztahy s Dolním Rakouskem považuji za klíčové. Není to dáno pouze tím, že jsme prožili staletí společné historie a dobře se známe. Jsem přesvědčen, že naše členství v EU nám dává nové společné příležitosti,“ řekl Michal Hašek a trojúhelník Vídeň, Brno, Bratislava označil za klíčové rozvojové území ve střední Evropě.
Hejtman poděkoval všem, kdo připravují a zpracovávají projekty přeshraniční spolupráce ČR a Rakouska. „Jsou to velmi dobře připravené projekty. Není náhoda, že se podařilo rozdělit již přes 60 procent všech finančních prostředků pro dané plánovací období. Kriticky říkám, že ne ve všech oblastech je Česká republika takto úspěšná,“ řekl hejtman v úvodu setkání, ve kterém se věnoval takovým projektům spolupráce jako je Ochrana přírody ekologizací vinohradnictví Ecowin, Projekt Energy Future AT-CZ, který je orientován na využívání existujících, zejména obnovitelných zdrojů energie. Představil také další záměry spolupráce obou regionů, zejména pak projekt Předpovědní povodňový systém Morava-Dyje, zaměřený na problematiku ochrany životního prostředí a prevence povodňových rizik v obou regionech. Vedoucím partnerem tohoto projektu je Povodí Moravy, partnerem pak Úřad zemské vlády Dolního Rakouska.
S vynaložením více než 941 tisíc Eur bude v česko-rakouském pohraničí pro řeky Moravu a Dyji vytvořen předpovědní povodňový systém, který bude poskytovat osmačtyřicetihodinové prognózy s výhledem na následující tři dny. V pohraničí bude vybudováno devět měřicích stanic, které budou dodávat rozhodující data pro následné výpočty. Celková technická infrastruktura systému bude využivána na obou stranách hranice, systém bude provozován ve spolupráci Povodí Moravy, země Dolní Rakousko a Českého hydrometeorologického ústavu s cílem předcházet nečekanému vývoji v okolí rozvodněných pohraničních toků na obou stranách hranice.
Součástí programu dnešní konference je prezentace dalších vybraných projektů, jež jsou v různém stadiu přípravy nebo rozpracovanosti. Především těch, jejichž hlavním partnerem je některá z dolnorakouských institucí. „Díky vstupu do EU před 15 lety a zejména po přistoupení našich sousedů jsme se dostali z okraje Evropy opět do jejího středu. Má to velký vliv na způsob myšlení lidí, kteří zde žijí. Jako dítě jsem vyrůstala na Dyji a velmi dobře si pamatuji, jaká byla v pohraničí za mého dětství atmosféra. Pohraniční regiony byly vždycky problémové a mohly přežít jen díky silné státní podpoře. Teď se tyto oblasti změnily v regiony s obrovským potenciálem. Za tu dobu jsme realizovali 200 společných projektů za 35 milionů Eur. Také kvalitativně jsme se posunuli od malých projektů k velkým inovativním a strategicky významným,“ řekla s uspokojením Johanna Mikl-Leitnerová.
Po středečním odpoledni přednášek a hodnotících vystoupení čekala účastníky konference ve čtvrtek prohlídka vybraných projektů v terénu.