22. 6. 2010 Mohyla míru má nový pavilon i expozici
V úterý 22. června - na den přesně sto let poté, co byla zahájena výstavba Památníku Mohyla míru - otevřelo Muzeum Brněnska za účasti náměstka hejtamna Václava Božka v památníku novou expozici, která navazuje na stávající multimediální projekt Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805. Otevřením nové expozice byl završen dlouholetý projekt muzejní prezentace legendární bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).
Součástí programu otevření expozice, a vlastně i nového pavilonu samotného, b\l od časného dopoledne odborný seminář, během nějž se v přednáškovém sále pavilonu hovořilo jak o událostech po bitvě u Slavkova, o historiografii bitvy, uměleckých dílech spojených s napoleonskými válkami, ale třeba také o vlivu tažení 1805 na dobovou hudbu či folklorní tvorbu.
Program podvečerního slavnostního otevření zahrnul kromě vernisáže a prohlídky nové expozice i ojedinělý koncert – klavírní virtuoska Petra Matějová, interpretka, která se specializuje na klasickou hudbu přelomu 18. a 19. století, zahrála v kapli památníku na kopii klavíru Anton Walter & Sohn z r. 1805 programní skladbu člena pařížské konzervatoře Louise Emmanuela Jadina „La Grande Bataille d´Austerlitz“, zkomponovanou v roce 1806.
Ve čtyřech křídlech nově vybudovaného pavilonu - expozičních prostorách, se návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz mohou seznámit s událostmi, které následovaly po slavkovské bitvě, s pomníky, památníky a památnými místy bojiště i s příběhem Mohyly míru, prvního evropského válečného památníku s mírovým posláním. Další část expozice je věnována „druhému životu“ slavkovské bitvy: historické paměti - kronikám, svědectví, memoárům a historiografii a „slavkovským inspiracím“ - odrazu bitvy a napoleonských válek ve výtvarném umění, literatuře, hudbě, filmu, v užitém umění a řemesle či ve folklórní tradici. Samostatné téma v expozici tvoří ohlas a tradice bitvy, od prvních připomínek, přes meziválečné aktivity jednotlivců, spolků a společností až po novodobé Napoleonské hry: každoroční vzpomínkové akce k výročí bitvy - divácky vděčné rekonstrukce bitevních scén pod kopcem Santon u Tvarožné, které vrcholí pietním aktem u Mohyly míru.
V architektonicky netradičně pojatém muzejním pavilonu, v němž je nová expozice umístěna, najdou návštěvníci i víceúčelový sál, který bude sloužit jako výstavní prostor, přednášková síň či herna pro dětské návštěvníky. Exteriér pavilonu je řešen jako stylizovaný terén bojiště, s průhledy do interiéru a výhledem na reálnou krajinu bitvy.