16. 6. 2010 Cena Gratias Agit Alfredu Baderovi

 

Za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška předal dnes v Brně ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí světově uznávanému chemikovi Dr. Alfredu Baderovi, zakladateli společnosti Aldrich Chemical Company.
„Podobná ocenění, předávaná v našem kraji, jsou důkazem toho, že se region profiluje směrem ke špičkovému výzkumu a znalostní ekonomice,“ zdůraznil Michal Hašek při slavnostním aktu v biotechnologickém inkubátoru INBIT a ocenil, že se předání ceny uskutečnilo právě v tomto zařízení, které je symbolem propojení výzkumu a podnikání v oblastech tolik blízkých aktivitám doktora Badera.
Cena Gratias Agit je od roku 1997 resortním oceněním Ministerstva zahraničních věcí ČR a každoročně jej ministr předává osobnostem, jež se svou prací zasloužily o věhlas českých myšlenek a šíření dobrého jména republiky v zahraničí. „Mnozí z oceněných jsou čeští krajané, kteří žijí v různých částech světa, ale přesto nezapomínají na svůj původ, hrdě se k němu hlásí a šíří slávu své rodné země. Ocenění je udělováno i přátelům ČRE, kteří bez nároku na odměnu propagovali a propagují naši vlast. Jsou mezi nimi bohemisté, překladatelé, vědci, podnikatelé, umělci i pedagogičtí pracovníci,“ vysvětlil ministr Kohout.
Doktor Alfred Bader, světově uznávaný chemik, založil nadační fond ve výši cca milion dolarů, z jehož úroků jsou hrazena stipendia výhradně českým studentům chemie na významných světových univerzitách jako je Harvard University, Imperial College of London, University of Pennsylvania či Columbia University. Spolu s manželkou Isabelou zřídil na Masarykově univerzitě v Brně ojedinělou profesuru „Josef Loschmidt Chair,“ kterou na Ústavu experimentální biologie vede doc. Jiří Damborský. Jeho tým vyvinul například technologii pro odstraňování bojové látky Yperit, zkonstruoval enzym k likvidaci rakovinotvorné látky TCP nebo vytvořil unikátní software Caver, vhodný k vizualizaci molekulárních struktur.
Mecenáš mladých českých chemiků, který své dětství prožil v Miroslavi na Znojemsku, předal hejtmanovi Jihomoravského kraje jako osobní dar doklad o tom, že jeden z jeho prastrýců, hrabě Otto Serényi, byl v letech 1906-1918 posledním zemským hejtmanem na Moravě. Novinářům, kteří se ptali na mínění světově proslulého chemika o českých adeptech tohoto vědního oboru, Bader řekl, že čeští chemici patří k světové špičce v oboru. „Rozhodně je v tomto oboru Česká republika mezi deseti nejlepšími zeměmi světa,“ řekl Bader a mezi špičková vysoká učení, vychovávající chemiky, zařadil také dvě zdejší univerzity – Karlovu a Masarykovu.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek